چند نکته برای یادگیری زبان انگلیسی به روش مترجمان

 شاید همیشه شنیده باشید که بچه ها بهتر و راحت تر می توانند زبان انگلیسی را یاد بگیرند. ولی این جمله به این معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند زبان انگلیسی را یاد بگیرند.
در یک تحقیق از چند نفر مترجم که به چندین زبان مسلط بودند و در پروژه های ترجمه آزاد تد شرکت داشتند، خواسته شد تا راز تسلط بر یک زبان خارجی را با دیگران در میان بگذارند و آنها 7 نکته را برای یادگیری زبان جدید بیان کردند.

هفت نکته یادگیری زبان جدید

اولین نکته، یک هدف قابل دستیابی برای خود تعیین کنید. مثلا برای شروع 50 کلمه از زبانی که می خواهید یاد بگیرید را انتخاب کنید. این کلمات را در ارتباط با مردم به کار ببرید. سپس به تدریج دستور زبان را یاد بگیرید.

نکته دوم، یادگیری زبان تغییری در سبک زندگی شما باشد. در واقع ثبات و پایداری را مهمترین اصلی می باشد که موفق ترین زبان آموزان را از سایرین متمایز می کند. یک شیوه را برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کنید که حتی زمانی که در شرایط مناسب نیست بتوانید آن را ادامه دهید.

نکته سوم، زبان را وارد زندگی خودتان کنید. شما هر چه بیشتر یک زبان را در زندگی روزانه تان وارد کنید، مغز شما آن را کاربردی تر می بیند و به آن اهمیت بیشتری می دهد.
مثلا همه وسایل خانه تان را با این زبان بر چسب بزنید. کتاب قصه های کودکان را به این زبان بخوانید و سخنرانی های TED یا TEDx را با زیرنویس ببینید. حتی می توانید بخشی از اتفاقاتی که در طول روز می افتد را برای یک دوست خارجی خیالی تعریف کنید.

نکته چهارم، از تکنولوژی کمک بگیرید. یک کار ساده و جالب مثل تغییر زبان گوشی موبایل تان می تواند به شما کمک کند، کلمات جدیدی یاد بگیرید. تغییر زبان مرورگرتان هم می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.
همچنین اگر در اینترنت جستجو می کنید می توانید فرصت هایی برای یادگیری زبان پیدا کنید. مثلا برنامه ی Doulinguo به خاطر شیوه ی آموزش بازی مانند آن در گرامر و برنامه Anki به خاطر روش یادگیری لغات با «فلش کارت» هایش توصیه می شود.

نکته پنجم، یادگیری زبان انگلیسی دری به سوی تجربه های جدید. کارهای جالب مثل تماشای فیلم، شنیدن موسیقی را به فرصتی برای یادگیری زبان تبدیل کنید. برای مثال زبان انگلیسی را با تماشا کردن نسخه بدون زیرنویس فیلم های مورد علاقه خود یاد بگیرید.
پس دفعه بعد که خواستید دستور تهیه ی یک غذای جدید را پیدا کنید، آن را به زبان انگلیسی جستجو کنید.

نکته ششم، دوستان جدید پیدا کنید. ارتباط و تبادل، کلید یادگیری زبان انگلیسی است. این کار به شما کمک می کند به جای اینکه قبل از اینکه هر جمله ای را به زبان بیاورید آن را در ذهن خود ترجمه کنید، مستقیما افکارتان را بیان کنید.
با افرادی که به آن زبان صحبت می کنند آشنا شوید. از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت یک دوست خارجی پیدا کنید یا یک گروه آنلاین یادگیری زبان درست کنید. در چنین گروهی شما و یک نفر دیگر، به صورت داوطلبانه به هم کمک می کنید تا زبان مورد نظرتان را تمرین کنید.

نکته آخر،از اشتباه کردن نترسید. یکی از اصلی ترین موانع که راه شما را به سمت یادگیری زبان اگلیسی سد می کند، ترس از اشتباه کردن است.
ولی افرادی که زبان مادری شان، زبان انگلیسی است،در این راه به شما کمک می کنند. هر تلاشی که شما برای برقراری ارتباط و صحبت کردن با آنها انجام می دهید در نظر آن به وضوح نشان دهنده ی این است که شما یک نابغه هستید. آنها شما را تشویق و راهنمایی می کنند.

شاید نگران باشید که نتوانید با همتای خارجی تان مکالمه کنید؟مشکلی نیست شما مهارت های زبان خودتان را با یک کودک امتحان کنید. زمانی که این کار را انجام دهید یعنی با یک کودک نوپا انگلیسی حرف بزنید، متوجه می شوید که هر دو در زبان انگلیسی تقریبا در یک سطح هستید.

پس صبور باشید هرچه بیشتر به آن زبان صحبت کنید بیشتر به هدف« روان صحبت کردن مثل زبان مادری» نزدیک می شوید و به تدریج می توانید با افراد هم سن خودتان مکالمه کنید. فقط در صحبت کردن پایدار باشید و ناامید نشوید.

 

موسسه فرهنگی و هنری پیام پرسا برگزار کننده دوره های تخصصی مکالمه زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، تولیمو، GRE و …) و دوره های تخصصی مدیریت، جهانگردی و ترجمه

نوشته قبلی
نوشته بعدی