10 نکته کلیدی برای یادگیری زبان انگلیسی (قسمت اول)

یادگیری زبان انگلیسی یکی از بزرگترین مشغله های افراد تحصیل کرده در دنیای امروز و به ویژه در ایران است. زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی کلید موفقیت در خیلی از موقعیت های شغلی و تحصیلی به حساب  می آید.  قبل از اینکه به سراغ نکات کلیدی یادگیری زبان انگلیسی برویم، بهتر است یه یک سوال پاسخ داده شود:

چرا باید یک زبان خارجی یادگرفت؟

دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد و با توجه به میزان قدرت دلایل شما، انگیزه تان برای یادگیری زبان مدنظرتان متفاوت خواهد بود و از این رو اینکه بدانید هدفتان از یادگیری زبان خارجی چیست بسیار حائز اهمیت است. هرچه انگیزه شما بیشتر باشد، مطمئناً یادگیری آن زبان برایتان ساده تر می شود. دلیل شما می تواند تحصیلی، شغلی، خانوادگی (مثلاً کسی که اصلیتش روس است و در آمریکا به دنیا آمده و بزرگ شده و دوست دارد زبان مادری اش را خوب یاد بگیرد) و … باشد.

دانستن یک زبان خارجی تاثیری شگرف در افزایش اعتماد به نفس دارد. فردی که می تواند به یک زبان خارجی حرف بزند، با افراد جدید آشنا می شود، به محیط هایی می رود که قبلاً جرات نمی کرد به آنجا برود و خلاصه کارهایی را انجام می دهد که بدون دانستن آن زبان انجام نمی داد. حتی تحقیقاتی در یکی از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا انجام شده که نشان می دهد افرادی که به یک زبان غیر از زبان مادری شان تسلط دارند از مهارت های حل مساله بیشتری برخورداند و در تصمیم گیری هایشان بهتر و کاراتر عمل می کنند.

از همه این ها که بگذریم، کمتر کسی وجود دارد که تاثیر یادگیری یک زبان خارجی بر تقویت قدرت مغز انسان را رد کند. ثابت شده است که افرادی که به یک یا چند زبان خارجی مسلط هستند از هر دو نیمکره مغزشان استفاده می کتتد و کمتر از سایرین در معرض بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقلی قرار دارند.

از طرف دیگر، امروزه دانستن زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی، می تواند شانس شما را در پیدا کردن یک شغل مناسب افزایش دهد. در دنیایی که هر روز کوچکتر و کوچکتر می شود، یادگیری زبان انگلیسی و تسلط بر آن کلید موفقیت است. امروز و در این نوشته، ۴ نکته کلیدی موثر در کیفیت و سرعت یادگیری زبان انگلیسی را معرفی می کنم و ۶ نکته باقی مانده را  می توانید در قسمت دوم نکات کلیدی یادگیری زبان انگلیسی بخوانید.

1) مثل یک کودک یاد بگیرید!

پروسه درست یادگیری زبان روشی است که کودکان بطور غریزی (و یا از روی اجبار!) در پیش می گیرند. کودکان ابتدا به دقت به محیط اطراف گوش می کنند (Listening) و پس از مدتی شروع می کنند به استفاده کردن و تقلید ساختار هایی که شنیده اند و حرف می زنند (Speaking) و بعد از مدتی یاد می گیرند چطور بخوانند (Reading) و بنویسند (Writing). اگر شما می توانید این نوشته را بخوانید، پس یک کودک نیستید و بنابراین باید بطور آگاهانه این کار را انجام بدهید.

علاوه بر این، کودکان از یادگیری زبان لذت می برند و وقتی جمله ای را یاد می گیرند آن را انقدر تکرار می کنند که انگار این تکرار برایشان شیرین است. حتماً دیده اید چطور یک کودک با اشتیاق یک کارتون را برای بار چندم تماشا می کند و هنوز همان اشتیاق بار اول (اگر بیشتر نباشد) را دارد. استراتژی ذاتی کودکان در یادگیری این است که برای آموختن یک چیز باید هر چقدر که لازم است آن را تکرار کرد.

شاید باورش سخت باشد، اما تحقیقات نشان می دهد چیزی که باعث می شود یک کارتون در بار بیستم هنوز برای یک کودک ۲ ساله جذاب باشد بخش هایی است که تا بار نوزدهم برایش مفهوم نبوده! پس، شما هم اگر مایلید درست زبان انگلیسی را یاد بگیرید، باید تکرار کنید. از تکرار قسمت هایی از دیالوگ های یک فیلم گرفته تا تکرار مثالی از یک کلمه که به نظرتان جالب رسیده. پس یادتان باشد: تکرار، ساده ترین راز یادگیری زبان انگلیسی و در کل هر زبانی است.

2) از اشتباه کردن نترسید!

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث می شود کودکان با بازده بیشتری زبان یاد بگیرند همین نترسیدن از اشتباه کردن است. کودکان نه تنها از اشتباه کردن نمی ترسند، بلکه تا مدتها درک درستی از مفهوم اشتباه ندارند و این باعث می شود بدون ترس آنچه را که یاد می گیرند و فکر می کنند درست است به زبان بیاورند و بنابراین شانس بیشتری برای اصلاح شدن اشتباهاتشان توسط اطرافیان خواهند داشت. در بزرگسالان اما ماجرا کاملاً برعکس است و مشکل تنها در افراد مبتدی وجود ندارد و حتی در سطوح بالاتر چون زبان آموزان فکر می کنند دیگران انتظار بیشتری از آنها دارند موضوع جدی تر هم هست. به هر حال چه در سطوح مبتدی و چه در سطوح پیشرفته، ترس مهمترین عامل بازدارنده در یادگیری زبان انگلیسی است.

خیلی رک و خودمانی بگویم، این ترس در واقع چیزی نیست جز ترس از “خنگ بنظر رسیدن” در جمع! ترس از ضایع شدن (یا هر نوع نوشتاری که دوست دارید برای این اصطلاح عامیانه استفاده کنید). شاید پیش خود بخندید، اما حتماً شما هم قربانی این ترس شده اید. مثلاً زمانی که در کلاس سوالی برایتان پیش آمده و فقط چون احساس می کردید سوالتان احمقانه و خیلی پیش پا افتاده باشد، رویتان نشده در کلاس جلوی سایر همکلاسیهایتان آن را مطرح کنید.

همین ترس کوچک قطعاً یادگیری زبان شما را به شدت فلج خواهد کرد و شما هرگز لذتی که باید از آموختن یک زبان دوم می بردید را تجربه نخواهید کرد. در عوض، اگر نترسید و اشتباه کنید، از اشتباهاتان درس بگیرید و سعی کنید آنها را تکرار نکنید، تازه می فهمید یادگیری زبان یعنی چه. دقت کنید، من گفتم سعی کنید اشتباهاتتان را تکرار کنید. یعنی حتی نباید از تکرار اشتباه هم بترسید. پس، دفعه دیگری که از خودتان می پرسید ” چرا یادگیری زبان انگلیسی برای من اینقدر کند پیش میره “، کافیست از خود بپرسید: “من میترسم اشتباه کنم یا نه؟!” اگر جواب بله باشد، باید هرچه سریعتر این دیدگاه خودتان را اصلاح کرده و (باز به زبان عامیانه) عاشق اشتباه کردن باشید!

3) در انگلیسی غرق شوید!

از هر موقعتی برای گوش دادن به انگلیسی استفاده کنید: آهنگ، فیلم، سخنرانی، اخبار، برنامه مستند و غیره. باید تا می توانید خود را درگیر زبان انگلیسی کنید. اگر به موسیقی علاقمند هستید، سعی کنید متن آهنگ ها مورد علاقه تان را پیدا کنید و با حفظ کردنش، وقتی به آهنگ گوش می کنید به همراه خواننده زیر لب (یا بلند!) آهنگ را همخوانی کنید. اگر به قول معروف فیلم باز هستید، کافی است قسمت هایی از فیلم مورد علاقه تان را جدا کنید (مثلاً ۳ دقیقه) و سعی کنید دیالوگ ها را تا حد امکان حفظ کنید و همراه با بازیگران بگویید. خلاصه، همانطور که گفتم باید خود را در زبان انگلیسی غرق کنید.

گوش کردن به سخنرانی ها یکی دیگر از راه های گنجاندن زبان انگلیسی در زندگی روزمره و در نتیجه سرعت بخشیدن به یادگیری زبان انگلیسی است. شما می توانید به آسانی سخنرانی های مختلفی را با لهجه دلخواهتان از اینترنت بطور رایگان دانلود کنید و با گوش کردن به آنها میزان ساعاتی که در طول روز درگیر زبان انگلیسی هستید را افزایش دهید. متن بسیاری از این سخنرانی ها هم در اینترنت موجود است و می توانید از آنها برای چک کردن کار خود استفاده کنید. یکی از وبسایت هایی که پر است از سخنرانی های خوب، وبسایت TED است. در این وبسایت شما می توانید سخنرانی های مختلفی در زمینه های مختلف به صورت صوتی (mp3) و تصویری (mp4) به همراه متن کامل هر یک دانلود کنید.

4) صدای خودتان را ضبط کنید!

عموماً خیلی ها دوست ندارند به صدای ضبط شده خودشان گوش کنند! اما یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری زبان انگلیسی خود انجام دهید این است که با خودتان حرف بزنید و صدایتان را ضبط کنید. گوش کردن به صدای ضبط شده می تواند نقاط ضعف و قوت شما را آشکار کند. کاری که باید انجام دهید این است که موضوعی برای خود انتخاب کنید و در موردش چند دقیقه ای حرف بزنید و حرفهایتان را ضبط کنید.

سپس به فایل ضبط شده گوش کنید و ایرادهایتان را مشخص کرده و سعی می کنید آنها را برطرف کنید. بعد یک بار دیگر صدای خودتان را ضبط کرده و همین روند را تا جایی ادامه  دهید که احساس کنید ایرادهای مدنظرتان برطرف شده اند. اگر برنامه ای جدی برای یادگیری زبان انگلیسی دارید، صدایتان را ضبط کنید و از پیشرفت خیره کننده خودتان لذت ببرید.

در اینجا به پایان اولین قسمت از ۱۰ نکته کلیدی یادگیری زبان انگلیسی می رسیم. در قسمت دوم، به بررسی نکات ۵ تا ۱۰ خواهم پرداخت. لطفاً سوال ها و نظرات خودتان را در مورد این نکات با پیام پرسا و سایر علاقمندان یادگیری زبان انگلیسی در میان بگذارید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی