پاسخ تمامی سوالات مربوط به آزمون آیلتس

اگر برای تحصیل در خارج از کشور یا به هر دلیلی می‌خواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید و سوالاتی در رابطه با این آزمون آیلتس بین المللی دارید که به پاسخ آن دست پیدا نکرده‌اید می‌توانید با مطالعه این مقاله به پاسخ سوالات خود دست یابید. در این مقاله تمامی سوال‌های شایع راجع به آیلتس مطرح شده و جواب آن نیز شرح داده شده است. مطالعه این مقاله می‌تواند کمک شایانی به اطلاعات دقیق از آیلتس بکند.

آیلتس چیست؟

سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (آیلتس)، معروف‌ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی برای آموزش عالی و مهاجرت در سراسر جهان می باشد و تنها در سال گذشته بیش از 3 میلیون داوطلب در آن شرکت نموده‌اند.

آزمون آیلتس موردپذیرش چه سازمان‌هایی است؟

سوالات آیلتس مورد قبول بیش از۱۰ هزار سازمان در سراسر جهان است؛ که شامل دانشگاه‌ها، ادارات مهاجرتی، دفاتر دولتی، نهادهای حرفه‌ای و شرکت‌های چندملیتی است.

آیلتس متعلق به کیست و چه کسانی آزمون را طرح می‌کنند؟

آیلتس به‌طور مشترک متعلق به سه نهاد: شورای فرهنگی بریتانیا، مرکز سوالات آیلتس استرالیا و دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان است. گروهی بین المللی از طراحان در طرح موادِ آزمون باهم همکاری دارند. یک کاوشِ مداوم در جریان است تا اطمینان حاصل شود که آزمون آیلتس همچنان عادلانه و بی‌طرف است.

طراحان سؤال از کشورهای انگلیسی‌ زبان مختلفی درحال‌ گسترش محتوای آیلتس هستند تا این اطمینان حاصل شود که این آزمون بازتاب‌ دهنده‌ی موقعیت‌های زندگی واقعی است.

چرا دو نسخه از آزمون وجود دارد؟

آزمون دو نوع است: آکادمیک و عمومی.

  • آزمون آکادمیک برای کسانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی ­زبان ادامه تحصیل دهند.
  • آزمون عمومی برای کسانی است که می‌خواهند برای تجربه کاری، برنامه‌های آموزشی و یا تحصیل در مدارس، به کشورهای انگلیسی‌ زبان رفته یا این‌که به این کشورها مهاجرت کنند.

آزمون شنیداری و گفتاری برای داوطلبان هر دو آزمون مشترک است اما آزمون در بخش­‌های خواندن و نوشتاری متفاوت است.

در کدام‌یک از این دو آزمون باید شرکت کنم؟

توضیحات مربوط به آزمون آکادمیک و عمومی را مطالعه کنید، سپس با سازمان یا موسسه‌ای که در آنجا درخواست داده‌اید تماس بگیرید تا بدانید کدام آزمون موردنیاز است. توجه داشته باشید که در زمان پر کردن فرم تقاضای آنلاین، شما باید بدانید که در کدام نوع آزمون شرکت می کنید.

چه زمانی می‌توان در آزمون آیلتس شرکت کرد؟

۴۸ تاریخ مقرر شده در سال برای آزمون وجود دارد. حداکثر چهار بار در یک ماه که البته بستگی به میزان تقاضا دارد.

آزمون به چه صورت است و چقدر زمان می‌برد؟

آیلتس از چهار بخش تشکیل‌ شده که بخش شنیداری (30 دقیقه)، خواندن (60 دقیقه)، نوشتاری (60 دقیقه) و گفتاری (11-14 دقیقه) زمان دارد. زمان کلی آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است. بخش‌های نوشتاری، شنیداری و خواندن در همان جلسه انجام می­گیرد، اما بخش گفتاری ممکن است درهمان روز و یا حداکثر تا هفت روز، قبل یا بعد از جلسه آزمون باشد.

برای داوطلبان معلول چه امکاناتی فراهم می‌شود؟

مرکز آزمون تمام تلاش خود را جهت رسیدگی به نیازهای داوطلبان معلول به کار می‌­گیرد. هدف ما این است که آزمون برای تمامی داوطلبان عادلانه و بی‌طرفانه باشد. اگر شما نیازهای ویژه‌ای دارید، در زمان ثبت‌نام در مرکز محلی آزمون خود آنان را در جریان قرار دهید ممکن است سازمان‌دهی و تدارک این تمهیدات برای مرکز تا سه ماه هم طول بکشد.

هزینه آزمون چقدر است؟

آزمون آیلتس دارای هزینه‌ی مشخصی است که در زمان پرکردن فرم درخواست آنلاین، میزان هزینه به شما اطلاع داده می‌شود. هر دو نوع آزمون آکادمیک و عمومی دارای هزینه‌ای یکسان است.

اگر بخواهم درخواست خود را عقب انداخته یا لغو کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر درخواست خود را تا قبل از ۵ هفته از تاریخ شروع آزمون لغو یا عقب بیاندازید، جریمه‌ای از هزینه ثبت‌نام شما کسر خواهد شد. اگر شما تا کمتر از ۵ هفته مانده به آزمون درخواست خود را لغو یا به عقب اندازید، تمام هزینه آزمون شما به‌ عنوان جریمه کسر می‌گردد، مگر اینکه به دلایل پزشکی بوده باشد. اگر بتوانید مدارک پزشکی را تا قبل از ۵ روز مانده به روز آزمون فراهم کنید مبلغ آزمون پس از کسر هزینه‌های اداری محلی به شما بازگردانده می‌شود.

اگر در روز آزمون مریض باشم یا غیبت‌کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بدون اطلاع قبلی در روز آزمون غیبت‌ کنید، تمام هزینه را از دست خواهید داد. اگرچه، بتوانید مدارک پزشکی را تا قبل از پنج روز مانده به تاریخ آزمون فراهم کنید، مبلغ آزمون پس از کسر هزینه‌های اداری محلی به شما بازگردانده می‌شود.

چه چیزهایی را می‌توانم همراه خود سر جلسه آزمون بیاورم؟

تنها مجاز به آوردن مداد، خودکار و پاک‌کن هستید. شما باید پاسپورت یا کارت شناسایی بین‌المللی خود را که با آن در فرم مربوطه آزمون شرکت کرده‌اید را همراه بیاورید. سایر چیزها را باید قبل از ورود به جلسه تحویل دهید. تلفن همراه و یا پیجر خود را باید خاموش کرده و در محل ویژه‌ای که ناظران آزمون ترتیب داده‌اند تحویل دهید. در صورت خاموش نکردن پیجر یا تلفن همراه‌تان شما از شرکت در آزمون رد صلاحیت می‌شوید.

آیا آزمون آیلتس در یک روز تمام می‌شود؟

همیشه بخش‌های شنیداری، خواندن و نوشتاری آزمون بدون وقفه و پشت سر هم در همان جلسه برگزار و به پایان می‌رسد؛ اما بخش گفتاری، بسته به مرکز آزمون، ممکن است حداکثر تا هفت روز بعد یا قبل از آزمون برگزار شود.

چه بخشی از آزمون اول‌ازهمه اجرا می‌شود؟

شما ابتدا در آزمون شنیداری شرکت می‌کنید و در ادامه بخش‌های خواندن و نوشتاری انجام می‌شود. بسته به مرکز آزمون، آزمون گفتاری ممکن است حداکثر تا هفت روز بعد یا قبل از آزمون برگزار شود.

چه نوع گویش و لهجه‌ای ممکن است در زمان آزمون شنیداری یا گفتاری شنیده شود؟

ازآنجا که آیلتس یک آزمون بین المللی است، لهجه‌های گوناگونی از زبان انگلیسی در هر دو نوع آزمون مورد استفاده واقع می‌شود.

آیا نوار آزمون شنیداری شامل مکث و دستورالعمل برای آزمون است؟

بله، در ابتدا شما دستورالعمل و یک سؤال نمونه را خواهید شنید. بعد سوالات بخش اول را می‌خوانید، سپس به بخش اول گوش می دهید و به سوالات پاسخ می دهید.

آیا همچون بخش شنیداری مدت‌زمان 10 دقیقه‌ای برای انتقال پاسخ‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه در آزمون بخش خواندن هم وجود دارد؟

خیر، آزمون خواندن یک ساعت است و شما باید جواب تمام سؤال‌ها را در زمان مربوط به خودش در پاسخنامه بنویسید.

آزمون گفتاری چگونه است؟

آزمون گفتاری در واقع گفت‌ و گویی است که شما با یک آزمونگر تعیین صلاحیت شده آیلتس دارید. این آزمون از سه بخش تشکیل‌شده، و بر روی یک نوار کاست یا دستگاه ضبط دیجیتال، ضبط می‌شود.

آیا می‌توانم از خودکار برای بخش شنیداری و نوشتاری استفاده کنم؟

خیر، شما باید از مداد استفاده کنید. پاسخنامه توسط رایانه بررسی می‌شود و امکان خواندن خودکار را ندارد.

آیا می‌توانم بر روی برگه سوالات در آزمون شنیداری و خواندن یادداشت بنویسم؟

بله، چون آزمونگران سوالات آیلتس برگه سوالات شما را بررسی نمی‌کنند.

برای آزمون گفتاری به چه چیزهایی نیاز دارم؟

شما باید همان مدرک شناسایی را که در زمان پر کردن فرم تقاضای آیلتس ارائه دادید را همراه داشته باشید، که البته در ادامه آزمون هم از آن استفاده می‌شود. مدرک شناسایی شما قبل از ورود به اتاق مصاحبه بررسی می‌شود.

نمره بندی آزمون چگونه است؟

آیلتس مدت‌ها است که به‌طور ثابتی از سیستم نمره بندی ۹ سطحی استفاده می‌کند. شما نمرات جداگانه‌ای را برای آزمون‌های نوشتاری و گفتاری، شنیداری و خواندن کسب می‌کنید و درنهایت با در نظر گرفتن تمامی این نمرات، نمره نهایی که عددی بین ۰ تا ۹ است برای شما منظور می‌گردد.

چه کسی می‌تواند در آزمون نمره قبولی کسب کند؟

در آیلتس قبولی یا مردودی وجود ندارد. نمره در سیستم ۹ سطحی درجه‌ بندی‌ شده است. هر موسسه آموزشی یا هر سازمانی حداقل سطح نمره موردنظر خود را از آزمون برای افراد تعیین کرده است.

چه زمانی می توان نتیجه آزمون را دریافت کرد؟

کارنامه‌ی شما ۱۳ روز بعد از تاریخ آزمون برای شما پست می‌گردد. بعضی از مراکز برگزاری آزمون، خدماتی از قبیل اطلاع‌ رسانی پیامکی و مشاهده نتیجه به‌صورت آنلاین فراهم آورده‌اند. کارنامه آزمون خود را درجای مطمئنی نگه‌داری نمایید چراکه تنها یک نسخه برای شما ارسال می‌گردد.

اگر کارنامه خود را گم کنم چه باید کرد؟

کارنامه آزمون فقط برای دو سال معتبر است. نسخه کارنامه دیگر برای متقاضی ارسال نمی‌شود اما سوالات آیلتس نسخه‌ای از کارنامه را برای موسسه یا سفارتخانه موردنظر ارسال می‌کند. تا پنج نسخه، به‌صورت رایگان ارسال می‌شود؛ اما بیشتر از آن مشمول هزینه ی اداری کوچکی می‌گردد. برای اطلاعات بیشتر با مرکز آزمون خود تماس حاصل کنید.

چه زمانی می‌توانم دوباره در آزمون شرکت کرد؟

هیچ محدودیت زمانی برای شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد. هرچند، آیلتس توصیه به انجام مطالعات بیشتری قبل از شرکت مجدد در آزمون می‌کند. برخی مراکز دوره‌های اماده‌ سازی و کلاس‌های زبان را ارائه می‌کنند. شما همچنین می‌توانید از مجموعه کتاب‌های رسمی تمرینات آیلتس جهت بهبود مهارت‌های خود بهره بگیرید

اگر احساس کردید نتایج آزمون اشتباه است چه باید کرد؟

می‌توانید درخواست بررسی نتایج را به فاصله شش هفته از تاریخ آزمون به مرکز آزمون خود ارائه دهید. شما باید هزینه بررسی را نیز بپردازید که در صورت صحت ادعا و تغییر در نمره به‌طور کامل به شما برگشت داده می‌شود. این را در نظر داشته باشید که آزمونگران و تصحیح کنندگان آیلتس پیرو راهنمای دقیق ارزیابی هستند و به‌طور منظم مورد نظارت قرار می‌گیرند. فرایند آزمون سوالات آیلتس دارای با کیفت ترین روش‌های کنترل و نظارت است.

اگر من به دلیل شرایطی خارج از کنترل من، با تأخیر سر جلسه برسم چه اتفاقی می افتدد؟

مرکز آزمون ممکن است آزمونی را در اولین تاریخ در دسترس بعدی، به شما پیشنهاد دهد.

عکس‌ برداری روزِ آزمون چیست؟

در مراکز خاصی از برگزاری آزمون سوالات آیلتس ، رویه جدیدی را جهت افزایش ضریب امنیتی آزمون ارائه می‌کنند که شامل عکس‌ برداری جهت تائید هویت متقاضی در روز آزمون است. بر طبق این رویه جدید، کارکنان مرکز آزمون از تمامی متقاضیان شرکت‌ کننده در آن روز عکس‌های پرسنلی می‌گیرند. عکس‌ برداری از متقاضیان معمولاً در روز آزمون گفتاری صورت می‌پذیرد.

این عکس‌ برداری از متقاضیان چه استفاده‌ای دارد؟

این عکس‌ها بر روی کارنامه متقاضیان چاپ می‌شود و تنها به‌ منظور استفاده در موارد مربوطه به سوالات آیلتس استفاده می‌شود (البته تنها محدود به چاپ بر روی کارنامه نیست بلکه برای دریافت تائیدیه سازمانی و سایر موارد مربوطه نیز کاربرد دارد). و مطابق با قوانین حفظ اطلاعات ملی و بین‌المللی است.

گرفتن این عکس چه مقدار زمان می‌برد؟

به‌طور متوسط برای هر داوطلبی 30 ثانیه زمان می‌برد. این فرایند معمولاً در محل آزمون گفتاری انجام می‌شود. هرچند که ممکن است بر اساس محل‌های مختلف، فرق کند. به متقاضیان از قبل، دستورالعمل‌هایی درباره ساعت و زمان حضور در محل آزمون داده می شود، تا در زمان مقرر جهت گرفتن عکس و مصاحبه حضور یابند.

اگر در آزمون گفتاری شرکت نکنم و در عکس‌برداری مربوطه نیز حاضر نباشم، می‌توانم همچنان کارنامه را دریافت کنم؟

سیستم تائید هویت برای بالا بردن ضریب امنیت آزمون بسیار حائز اهمیت است. درصورتی‌که شما قبل از تکمیل سوالات آیلتس ، در آزمون گفتاری شرکت نکنید و در عکس‌برداری مربوطه نیز حاضر نباشید، برگزارکنندگان آزمون هم تعهدی برای ارائه کارنامه به شما نخواهند داشت. چنان‌چه شما تمایلی به شرکت در آزمون گفتاری ندارید اما همچنان مایل به دریافت کارنامه هستید در محل برگزاری آزمون گفتاری حضور یافته و فرایند عکس‌برداری را انجام دهید.

می‌توانم از شرکت در عکس‌برداری در روز آزمون خودداری کنم؟

عکس‌برداری روز آزمون، جزء اقدامات مهم سوالات آیلتس است که در سراسر جهان صورت می‌پذیرد که مستلزم همکاری و شرکت تمامی متقاضیان است. درصورتی‌که این امر مسبب ناراحتی شما شده یا در صورت داشتن هرگونه سؤالی در روز آزمون، سریعاً به کارکنان مرکز اطلاع دهید. خودداری از رویه‌های امنیتی عواقبی همچون عدم اجازه جهت شرکت در آزمون و یا واجد شرایط نبودن جهت بازپرداخت هزینه آزمون به دلایلی همچون انصراف و غیره، را در پی خواهد داشت.

در صورت داشتن هر نوع سؤالی که در اینجا پاسخ آن را نیافته‌اید لطفاً با ما تماس بگیرید، ما بسیار خوشحال خواهیم شد که بتوانیم شمارا راهنمایی کنیم.


موسسه فرهنگی و هنری پیام پرسا برگزار کننده دوره های تخصصی مکالمه زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، تولیمو، GRE و …) و دوره های تخصصی مدیریت، جهانگردی و ترجمه

نوشته قبلی
نوشته بعدی