آیا نمره آزمون تافل منقضی می شود؟

با توجه به تجربه چندین ساله در زمینه تدریس زبان انگلیسی، دغدغه بزرگی که همواره برای دانشجویان وجود دارد، اعتبار تافل است. شاید برخی از دانشجویان با پرسیدن این سوال که آیا واقعا نمره تافل قدیمی می‌شود، تعجب کنند. ولی آیا واقعا تافل منقضی می‌شود؟ بله این اتفاق رخ می‌دهد، اما چه موقع اعتبار تافل منقضی می شود؟

طبق قوانین رسمی سرویس سنجش تحصیلی (ETS)، اعتبار نمره تافل بعد از دو سال به پایان می‌رسد. و بر همین اساس اکثر دانشگاه‌های دنیا در هنگام بررسی مدارک پذیرش دانشجو، اعتبار تافل را مورد توجه قرار می‌دهند و مدرکی را می‌پذیرند که اعتبار آن کمتر از دو سال باشد.

در موارد بسیار نادری ممکن است دانشگاهی فقط براساس نمره تافل مدارک پذیرش دانشجو را بررسی کند و قانون متفاوتی با قانون اعتبار دو ساله ETS داشته باشد. به عنوان مثال دانشکده توسعه هاروارد نمرات تافلی که سه سال از دریافت آن‌ها می گذرد را می‌پذیرد.

اگر از قوانین دانشگاه پذیرش‌کننده در مورد اعتبار تافل مطمئن نیستید باید دوباره با دفتر پذیرش مدارک خود را بررسی کنید.

چرا اعتبار نمره تافل منقضی می‌شود؟

حال اگر نمره تافل شما در آستانه منقضی شدن باشد ممکن است با عصبانیت این سوال را بپرسید که اصلا چرا اعتبار نمره تافل منقضی می‌شود؟ قطعا این موضوع می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

اما دلیلی که برای سیاست‌های انقضای اعتبار تافل مطرح می‌باشد این است که توانایی‌های شما در زبان دوم می‌تواند در طول زمان تغییر کند. بنابراین این امکان وجود دارد که دانشجویان نسبت به سال گذشته پیشرفت یا توانایی‌های خود در زبان انگلیسی را از دست داده و افت کنند.

آیا اعتبار سایر آزمون‌های زبان انگلیسی هم منقضی می‌شود؟

این موضوع برای همه آزمون‌های زبان انگلیسی یکسان است. اعتبار آیلتس و توییک نیز دو ساله است. حتی اگر قرار باشد آزمونی که تاریخ انقضای رسمی نداشته باشد جایگزین تافل شود احتمالا در دانشگاه پذیرنده نمرات قدیمی‌تر را قبول نمی‌کنند.

اعتبار نمره سایر آزمون‌های زبان انگلیسی

اگر اعتبار نمره تافل هنگام پذیرش در دانشگاه تقریبا منقضی شده‌ باشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

این ترفندی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. مثلا اگر نمره تافل شما تا بعد از اولین روز شروع کلاس‌های دانشگاه اعتبار داشته باشد، به احتمال زیاد وضعیت پذیرش شما به خوبی پیش خواهد رفت. اما هنوز برخی از دانشگاه نمره‌ای را می‌پذیرند که تا پایان ترم اول اعتبار داشته باشد.

حالا اگر قبل از مهلت درخواست پذیرش اعتبار تافل منقضی شود چه شرایطی پیش می آید؟ در این حالت احتمالا شما باید قبل از ارائه درخواست پذیرش خود به دانشگاه آن را پس بگیرید. با این حال، اگر اعتبار تافل شما یک ماه قبل از درخواست پذیرش منقضی شود، و آنها نمره را قبول کنند هیچ مشکلی برای درخواست شما پیش نخواهد آمد. برخی از دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه‌های دولتی کوچک‌تر در این مورد انعطاف پذیرتر هستند.

در نهایت اگر اعتبار تافل شما بعد از مهلت درخواست پذیرش منقضی شود، قبل از اولین روز اول دانشگاه چه کاری باید انجام بدهید؟

در واقع این سخت‌ترین شرایط ممکن است. بسیاری از دانشگاه‌ها با عنوان اینکه نمره شما حداقل نمره مورد پذیرش دانشگاه می‌باشد موافقت می‌کنند. اما اگر تاریخ انقضا تافل شما بین برنامه میان‌ترم دانشگاه و روز اول کلاس‌های ترم بعد باشد باید از دانشگاه خود در این مورد سوال کنید تا دچار سردگمی بیشتری نشوید.

توصیه ما به شما این است که حتما اعتبار مدرک تافل خود را قبل از درخواست پذیرش به دانشگاه مدنظرتان چک کنید و با توجه به شرایط ذکر شده در بالا خود را آماده مواجه شدن با آنها کنید.

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید در موسسه پیام پرسا به راحتی در زبان انگلیسی مهارت کافی را کسب نمایید. موسسه پیام پرسا همواره یکی از پیشگامان این عرصه در لنجان بوده است و شما را یاری می نماید تا در آزمون های بین المللی موفق شوید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی