راهنمای فرصت های تحصیلی در گرجستان

تحصیل در گرجستان به معنای تحصیل در کشوری هیجان‌انگیز با فضای علمی چالش‌ برانگیز است. این کشور زیبا، موقعیت جغرافیایی فوق‌العاده‌ای دارد و به نوعی هم با آسیا و هم با اروپا در ارتباط است. گرجستان در میان کوه‌ها و دریا واقع شده و فرهنگی غنی و قابل تامل دارد زیرا در طول تاریخ، تجربه‌های مهم و چالش‌های بزرگی از جمله جدایی از شوروی را پشت سر گذاشته است. بورسیه های تحصیلی گرجستان هم شرایط مناسبی برای گسترش ارتباطات علمی و تحصیلی با سایر نقاط جهان، فراهم کرده است.

به طوری‌ که سالانه تعداد زیادی دانشجوی خارجی برای تحصیل در رشته‌های مختلف مانند زبان، ادبیات، باستان‌شناسی، تاریخ و پزشکی به گرجستان می‌روند. در اروپای شرقی، گرجستان انتخاب بسیاری از گردشگرانی است که به دنبال دیدار از کشورهای این منطقه هستند و ضمنا از شلوغی‌ها و ازدحام لذت نمی‌برند. اگر ویژگی‌های مثبت فراوان گرجستان شما را جذب کرده است، باید بگوییم که بورسیه های تحصیلی گرجستان هم شرایط بسیار مطلوب و مناسبی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند.

بورسیه های تحصیلی گرجستان ؛ اعطا شده از سوی دولت

در کشور گرجستان، بخش زیادی از بورسیه‌های دانشجویان بین‌الملل از بخش دولتی تامین می‌شود که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 ۱بورسیه بنجامین. آ. گیلمن

 این بورسیه دولتی به دانشجویان در سطح بین المللی اعطا می‌شود و هدف از آن حمایت دانشجویانی است که بضاعت کافی برای پرداخت شهریه‌های دانشگاهی را ندارند. با این اوصاف، رقابت برای کسب چنین بورسیه‌ای کمی دشوار می‌شود و دانشجو نیاز به ارائه رزومه و سابقه تحصیلی مناسبی جهت اخذ این موقعیت دارند. هدف از در نظر گرفتن چنین برنامه و بورسیه‌ای از سوی دولت گرجستان، کمک به توسعه دانش در سطح جهانی و البته گسترش ارتباطات با سایر نقاط جهان و جذب نیروهای زبده‌ای است که حضورشان به طور قطع می‌تواند باعث رونق و شکوفایی پروژه‌ها و تحقیقات فراوانی در گرجستان باشد.

 ۲. بورسیه بورِن اِواردز

 این بورسیه دولتی هم از سوی آژانس امنیت ملی گرجستان در مقاطع کارشناسی و بالاتر به دانشجویان سراسر جهان اعطا می‌شود. تمرکز این بورسیه بیشتر بر ارائه خدمات تحصیلی در رشته‌هایی مانند زبان و فرهنگ است اما سایر رشته‌ها هم مشمول این بورسیه قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت دیگر درباره این بورسیه این است که افراد پذیرش شده می‌توانند به انتخاب خود، مدتی برای آژانس امنیت ملی مشغول به فعالیت شوند. پس از گذراندن این دوره شبه آموزشی، امکان جذب دائمی در این بخش دولتی هم وجود دارد. البته اگر چه بورسیه اهدایی از سوی این سازمان دولتی شرایط ایده‌آلی دارد ولی پذیرش کارآموزی و همکاری شغلی با سازمان نام برده، احتمالا مسئولیت‌ها و تعهداتی را برای فرد به همراه خواهد داشت که پذیرش یا عدم پذیرش چنین بورس و همکاری وابسته به سلیقه و نظر دانشجو است.

 ۳. بورسیه فول‌برایت

 یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی گرجستان، بورسیه فول‌برایت است که به دلیل تنوع رشته‌ها و امکانات رفاهی و آموزشی خوبی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد بسیار مورد توجه است. استقبال از این بورسیه در سراسر جهان به گونه‌ای است که کار رقابت را کمی دشوار می‌سازد. از همین روی برای دریافت آن نیاز به سوابق علمی معتبر و درخشان وجود دارد. شرایطی که بورسیه فول‌برایت برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم می‌کند، بسیار ایده‌آل است و هزینه‌های تحصیل و زندگی‌ آن‌ها را به خوبی پوشش می‌دهد.

بورسیه های تحصیلی گرجستان ؛ اعطا شده از بخش خصوصی

هیئت تبادلات و تحقیقات بین‌المللی (IREX)، موسسه‌ای است غیرانتفاعی که هدف اصلی آن ایجاد پیوند میان نیرو‌های حرفه‌ای و آکادمیک از سراسر جهان است. بخشی از فعالیت‌های این سازمان به اعطای کمک‌های مالی در قالب بورسیه‌های بین‌المللی اختصاص پیدا کرده است. تمرکز و توجه به تحصیلات سطوح بالاتر از کارشناسی هم در این هیئت مورد توجه است. ضمنا برخی از برنامه‌های آموزشی و بورسیه‌هایی که در این موسسه ارائه می‌شود، به شکل چند ماهه و کوتاه‌ مدت هستند و لزومی به گذراندن مدت زمانی طولانی نیست.

یکی دیگر از موارد قابل توجهی که در این هیئت مورد توجه قرار می‌گیرد، فرصت جذب نیروهایی از سایر کشورها است که در قالب استاد و آموزگار به زبان‌های دیگر از جمله انگلیسی وظیفه تدریس در گرجستان را بر عهده می‌گیرند. همان‌طور که از نام این بورسیه تحصیلی هم پیدا است، تبادل و مکالمه، امری کلیدی در پیاده‌سازی برنامه‌های آموزشی این موسسه است.

بورسیه های تحصیلی گرجستان ؛ اعطا شده از سوی دانشگاه‌ها

بورسیه مونت هالیوک که اقامتی در تفلیس را برای پذیرفته‌شدگان به همراه می‌آورد، در زمینه رشته‌‌های فرهنگ و زبان‌ها ارائه می‌شود. تحصیل و تحقیق پیرامون زبان و ادبیات روسیه و گرجستان در این بورسیه در نظر گرفته شده است. این بورسیه هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد و اصولا به افرادی تعلق می‌گیرد که از کشورهای فقیرتر درخواست تحصیل می‌دهند و استطاعت کافی برای پرداخت هزینه‌ها و شهریه تحصیل را ندارند. بورسیه مونت هالیوک شرایط ویژه و امکانات رفاهی مناسبی را در اختیار متقاضیان پذیرش‌ شده قرار می‌دهد.

بورسیه دانشگاه فلوریدا برنامه‌ای آموزشی در حیطه اکوتوریسم است. این بورسیه هم کوتاه مدت است و محل تحصیل آن در شهر تفلیس گرجستان قرار دارد. طی این برنامه آموزشی، مواد درسی و عملی بسیار مفیدی همراه با مدرکی معتبر و بین‌المللی در زمینه گردشگری به پذیرفته‌شدگان اعطا می‌شود. دانشکده مدیریت گردشگری فلوریدا در گرجستان متولی برگزاری این دوره آموزشی است. توجه به اکوتوریسم با توجه به شمار بالای گردشگرانی که سالانه از گرجستان دیدن می‌کنند، بسیار دقیق صورت می‌گیرد. از همین روی، کیفیت دوره‌های آموزشی ارائه شده برای این رشته در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا هم بسیار بالا است و با داشتن مدرک نهایی این دوره در سرتاسر جهان امکان فعالیت و رشد کاری و شغلی به شدت وجود دارد.

دریافت بورسیه های تحصیلی گرجستان و تحصیل در این کشور، سرشار از کسب تجربه‌های نو برای دانشجویان خارجی خواهد بود. زیرا از سویی با کشوری آشنا می‌شوند که سابقه تاریخی طولانی مدتی دارد و فراز و نشیب‌های فراوان باعث پختگی آن شده است و از سوی دیگر امکان ملاقات و آشنایی با دانشجویان بین‌المللی دیگر با فرهنگ‌ها و زبان های مختلف را تجربه خواهند کرد. همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، بیشتر بورسیه های تحصیلی گرجستان از سوی مراکز مستقل یا دولتی هدف گسترش ارتباطات جهانی علمی را در برنامه‌های خود مورد توجه قرار داده‌اند. اگر فردی خواهان دریافت بورسیه‌ها برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی مانند تاریخ، زبان، ادبیات و باستان‌شناسی را داشته باشد، قطعا راه ساده‌تری را برای پذیرش بورسیه‌هایی عالی و با شرایط خوب پیش رو خواهد داشت.

موسسه پیام پرسا با سال‌ها تجربه در ارائه خدمات به مشتریان خود، شما را در آزمون‌های بین‌المللی یاری خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی