عادات افراد موفق که جادو می کنند

افراد موفق می‌دانند که موفقیت به هیچ وجه اتفاقی نیست و در واقع موفقیت یک فرایند یا مسیر است. موفقیت چیزی است که در طول زمان و با تلاش به دست می‌آید. موفقیت با پشتکار، تعهد پایدار و داشتن هدف به دست می‌آید. برای موفق شدن باید عادت‌هایی را در خودتان توسعه دهید و به آن عمل کنید. عادت‌های شما باید تبدیل به روند روزانه زندگیتان شود تا نتیجه و تاثیر آن را در مسیر موفقیت مشاهده کنید. در ادامه ۸ عادت افراد موفق که عمل کردن به آن‌ها آسان است را معرفی می‌کنیم تا شما هم از تجربه افراد موفق استفاده کنید.

۱. اولین عادت افراد موفق: مطالعه روزانه

افراد موفق به ویژه رهبران موفق به خوبی به مزیت مطالعه روزانه واقف هستند. مطالعه شما را باهوش‌تر می‌کند و همینطور کمک می‌کند استرس خود را کاهش داده، دانش خود را افزایش دهید، دامنه لغاتتان را گسترش دهید، منطق خود را تقویت کنید، قدرت تمرکزتان را بالا ببرید، قدرت خواندن و نوشتن را بهبود دهید و ذهنی شفاف و تیزبین داشته باشید. اگر از خواندن لذت ببرید این عادت به یک سرگرمی روزانه تبدیل خواهد شد. مطالعه به تنهایی همه مزایای گفته شده را دارد و چه بهتر است که مطالعه شما در حوزه کاری خودتان باشد.

۲. بر روی کارهای چالش‌ برانگیز تمرکز کنید

موفق‌ترین افراد از طریق مبارزه با چالش‌ها و کسب تجربه از آن‌ها به موفقیت می‌رسند. هر چه بیشتر خود را به چالش بکشید در دفعات بعدی، اعتماد به نفس بیشتری در مقابل دشواری‌های جدید خواهید داشت. چالش‌ها نه تنها در کسب تجربه و تقویت مهارت‌های شما موثر است، بلکه به خودباوری شما کمک می‌کند. افراد موفق بعد از تجربه چالش‌های موفق می‌توانند چالش واقعی را از مشکلات قابل حل تشخیص دهند و تمرکزشان را فقط بر روی چالش‌ها بگذارند. تمرکز روی چالش یک نمونه از عادت افراد موفق است که شاید کسی به آن به عنوان یک عادت روزانه توجه نکند، اما اگر شغلی پر چالش داشته باشید این عادت بسیار پر رنگ خواهد بود.

۳. سلامتی خودتان را در اولویت قرار دهید

شاید بتوان گفت مهمترین عادت افراد موفق اهمیت به سلامتی است. منظور از سلامتی فقط سلامتی جسمی نیست. به جز سلامتی جسمی باید به سلامتی عاطفی، ذهنی و روحی خودتان اهمیت بدهید. برای حفظ سلامتی روزانه ورزش کنید، رژیم غذایی را مدیریت کنید، خواب کافی داشته باشید و با مدیتیشن و سایر تمرین‌های روحی ذهن خود را از نگرانی‌ها و استرس‌های بی‌دلیل پاکسازی کنید.

۴. از دیگران و افراد موفق بیاموزید

افراد موفق می‌دانند که نباید دچار آزمون و خطای بیجا شوند و بدتر از آن، اشتباهات قبلی خودشان را تکرار کنند. به همین دلیل سعی می‌کنند از تجربه و مشورت دیگران استفاده کنند. داشتن یک فرد الگو در مواقع بحرانی می‌تواند بسیار موثر باشد. کسی که دارای تجربه فراوان باشد و بتواند چند توصیه کلیدی به شما هدیه دهد. این مشورت می‌تواند شما را به موقعیت انگیزشی برگرداند. افراد بسیار موفق مفهوم «همه رهبران به رهبر نیاز دارند» را به خوبی درک کرده‌اند.

۵. برنامه روز بعد را شب قبل بنویسید

یک عادت افراد موفق که عمل کردن به آن بسیار راحت است برنامه‌ریزی روز بعد در شب قبل است. اگر تازه بعد از بیدار شدن از خواب به این فکر می‌کنید که چه کار‌هایی باید انجام دهید پس هنوز برنامه‌ریزی درستی برای یک سال آینده هم ندارید. شاید بدون این عادت هم به موفقیت برسید اما تصویر واضحی از کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید و امکان دارد بعضی بیهوده باشند ندارید. برنامه‌ریزی روزانه کمک می‌کند زمان کم‌تری تلف کنید و هدفمند‌تر عمل کنید.

۶. اهداف را جلوی چشمانتان نگه دارید

اهداف هفتگی، ماهانه و بلند مدت خودتان را بنویسید و هر روز آن‌ها را مرور کنید. مرور اهداف یک عادت موثر در افراد موفق است. هدف از این کار مطمئن شدن از در مسیر موفقیت بودن است. بعد از چند روز یا هفته پر چالش امکان دارد اهداف را فراموش کنید و تمام ذهن خود را مشغول کارهای روزمره کنید و از مسیر اصلی منحرف شوید. مرور اهداف به شما انگیزه می‌دهد و کمک می‌کند از فرصت‌های پیش رو به نحو احسن استفاده کنید.

۷. عمل کنید حتی اگر می‌ترسید

آیا می‌دانید منشاء ترس کجاست؟ ما انسان‌ها همیشه از موقعیت‌های ناشناخته دوری می‌کنیم و دوست داریم در موقعیت قابل پیش‌بینی باشیم چون احساس امنیت می‌کنیم. وقتی سعی می‌کنیم در موقعیت فعلی بمانیم حتی اگر ماندن در آن دردناک یا خسته کننده باشد، یعنی از تغییر می‌ترسیم. میل به تغییر و ورود به موقعیت‌های ناشناخته عادت افراد موفق است. دلیل اصلی عدم تغییر و رشد نکردن بسیاری افراد همین ترس از تغییر و خروج از منطقه آسایش است. یاد بگیرید خطر ورود به موقعیت‌های ناشناخته را بپذیرید و بدانید حتی اگر در اولین تغییر موفق نشوید اما درس‌های زیادی خواهید آموخت.

۸. نردبانتان را به دیوار درستی تکیه دهید

داشتن یک هدف عالی در زندگی اولین قدم برای داشتن خودآگاهی و زندگی با مفهوم است. امکان دارد روزانه ده‌ها کار انجام دهید اما هدف مشخصی نداشته باشید و ناخودآگاه به مسیرهای متفرقه سوق داده شوید. بعضی افراد هدف‌های عالی انتخاب می‌کنند که نهایت در ۵ سال آینده به آن می‌رسند و بعد می‌فهمند این هدف اصلی نبوده است. استیون کاوی جمله معروفی دارد:

وقتی نردبان را به دیوار اشتباهی تکیه داده باشید، هر پله‌ای که بالاتر بروید به محل اشتباه زودتر خواهید رسید.

دیوار شما یک دلیل منطقی برای همه کارهایتان است. وقتی پاسخ همه چراهای ذهنی را پاسخ داده باشید آن موقع پذیرش خطر و هدف‌گذاری آسان‌تر خواهد بود. داشتن یک هدف والا کمک می‌کند انسان‌هایی با دیدگاه مشترک را بیابیم و همینطور به زندگی و کار عشق بورزیم.

تعداد زیادی عادت افراد موفق در کتاب‌ها و وبسایت‌ها نوشته شده است و انجام این عادت‌ها در ظاهر بسیار آسان است. اما تنها افرادی موفق می‌شوند که به صورت پیوسته به آن‌ها عمل کنند.


موسسه فرهنگی و هنری پیام پرسا برگزار کننده دوره های تخصصی مکالمه زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، تولیمو، GRE و …) و دوره های تخصصی مدیریت، جهانگردی و ترجمه

نوشته قبلی
نوشته بعدی