آزمون آیلتس

همان طور که می دانید، یکی از متداول ترین و پر مخاطب ترین آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های مختلف دنیا از اعتبار خاصی برخوردار است، آزمون آیلتس است. آزمون آیلتس در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا و در ۱۴۲ کشور برگزار می شود که ایران نیز، یکی از آنهاست. آیلتس و مدرک آن، تقریبا شرط لازم برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان در سراسر جهان به شمار می رود اما شرط کافی نیست.

آیلتس چیست؟

آیلتس در واقع مخفف International English Language Testing System‌ است،‌ که سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در این آزمون  شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، ارزیابی کنند.

تقریبا اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های دنیا، مدرک این آزمون را برای سطح سواد انگلیسی داوطلب بر اساس نیازمندی های پذیرش  قبول می کنند، مگر این که شرایط دیگری تعیین شده باشد.

آیلتس با آن که آزمونی اروپایی به شمار می رود و مرکز آن در کشور انگلیس قرار دارد، اما دانشگاه های آمریکا که تافل برای آن ها متداول است، مدرک این آزمون را از داوطلبان می پذیرند.

آزمون آیلتس در واقع در ۲ بخش برگزار می شود، آیلتس جنرال که برای متقاضیان غیر دانشجویی کاربرد دارد و آزمون آکادمیک که مختص کسانی است که قصد تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دارند.

مهارت های آزمون IELTS

اين امتحان از بالاترين و معتبرترين استانداردهاي بين المللي جهت سنجش سطح زبان انگليسي داوطلبان پيروي ميكند و چهار توانایي Writing ،Reading ،Listening و Speaking را مورد ارزيابي قرار ميدهد.

1- جزئیات آیلتس آکادمیک یا دانشگاهی :

 • Listening  :  4بخش- 40 سوال – زمان : حدودا ۳۰ دقیقه
 • Reading : ۳ بخش (سه متن)- 40 سوال – زمان : ۶۰ دقیقه
 • Writing : دو بخش ( دو موضوع) – زمان : ۶۰ دقیقه
 • Speaking : زمان: ۱۱ تا ۱۴ دقیقه (یک موضوع)

       مجموع زمان کل تست : ۲ ساعت و ۴۴ دقیقه

۲- جزئیات آیلتس غیر دانشگاهی (آموزش عمومی)

 • Reading : ۳ متن- 40 سوال – زمان : ۶۰ دقیقه
 • Writing : دو بخش یا دو موضوع – زمان : ۶۰ دقیقه

زمان کل تست : ۱۲۰ دقیقه

نمره دهی در آزمون آیلتس

شركت كنندگان در امتحان IELTS به طيف وسيعي از سوالات بسيار ساده تا بسيار مشكل پاسخ ميدهند. در واقع نمره هر بخش از امتحان بين صفر تا 9 ميباشد و نمره كلي امتحان با معدل گيري از نمره چهار بخش امتحان محاسبه مي گردد. در كارنامه IELTS، علاوه بر نمره كلي، نمره هر بخش بطور جداگانه ذكر مي شود. تعبير هر كدام از نمره هاي صفر تا 9 مطابق جدول زير صورت مي پذيرد:

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹ :

 • 0 : هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.
 • 1 : در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمهٴ مجرد ندارد.
 • 2 : امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.
 • 3 : فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
 • 4 : قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.
 • 5 : دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.
 • 6 : علی‌رغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت مؤثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتاً پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.
 • 7 : مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست، گرچه با اشتباهات هرازگاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.
 • 8 : مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست و تنها هرازگاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیتهای ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.
 • 9 : مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

هر دانشگاهی در سراسر دنیا، نمره خاصی را به داوطلبان توصیه می کند تا به همراه مدارک تحصیلی جهت بررسی پذیرش آن ها ارسال کنند. کارنامه شما می بایست مستقیما از سوی بریتیش کنسول به دانشگاه ارسال شود و شما حق ندارید این کارنامه را به همراه مدارک تحصیلی ارسال کنید.

جایگزین آزمون آیلتس چیست؟

جایگزین آزمون آیلتس میتواند یکی از مدارک زبانی که در زیر مشاهده می کنید، باشد.

شما می توانید به جای آزمون آیلتس که فقط کاغذی برگزار می شود، در آزمون تافل که اینترنتی است و TOEFL IBT نام دارد نیز شرکت کنید. یا در آزمون PTE که Pearson Tests of English است شرکت کنید. البته این آزمون بر خلاف آیلتس و تافل، در ایران برگزار کننده رسمی آزمون ندارد و باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید.

تافل، به صورت رایانه ای هم برگزار می شود که این برای کسانی که علاقه ای به نوشتن روی کاغذ ندارند و مشتاق آزمون و کار با رایانه هستند، انتخاب بهتری است. البته باید توجه کنید که آزمون تافل اینترنتی با آزمون آیلتس کاغذی، تفاوت هایی دارد که این تفاوت ها را از کارشناسان و مدرسان و شرکت کنندگان هر دو آزمون جویا شوید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی