آیا بدون آیلتس هم می توان در دانشگاه های خوب کانادا مشغول به تحصیل شد؟

یکی از چالش‌هایی که برای تحصیل در خارج از کشور وجود دارد، دریافت مدارک زبان مانند: آیلتس، تافل یا مدارک دیگری نظیر GRE ،GMAT و… است. دغدغه بسیاری از دانشجویانی که خواهان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر هستند، چیزی نیست جز دریافت مدرک زبان. اما خبر خوب این است که تعدادی از دانشگاه‌های کانادا برای جذب راحت‌تر نیروهای نخبه‌ای که مدرک زبان ندارند، بدون آیلتس روند پذیرش را دنبال می‌کنند.

علت پذیرش بدون آیلتس در دانشگاه‌های کانادا چیست؟

برخی از دانشگاه‌های کانادا با ایجاد تغییراتی در شیوه پذیرش دانشجویان خارجی به‌دنبال جذب دانشجویان با‌استعداد هستند. فلسفه این دانشگاه‌ها برای پذیرش بدون آیلتس این است که دانشجویانی که تا مراحل کارشناسی‌ ارشد پیش رفته‌اند، احتمالا از پایه زبان انگلیسی خوبی برخوردار هستند و نیازی به دریافت حدنصابی خاص در آزمون‌های زبان انگلیسی نیستند. بیشتر دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند به‌سادگی از پس مهارت‌های لازم برای نوشتن، خواندن و شنیدن به زبان انگلیسی برآیند. پس این دانشگاه‌ها یا بدون آیلتس، دانشجویانی را که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند، پذیرش می‌کنند یا حدنصاب بسیار پایینی برای آزمون‌های انگلیسی مثل آیلتس تعیین می‌کنند.

دانشگاه چگونه از مهارت و دانش زبان انگلیسی مطمئن می‌شود؟

پذیرش بدون آیلتس کار دانشجویان خارجی را تاحدودی راحت‌تر کرده است اما نه به این معنا که آنها به ارائه هیچ مدرکی درباره توانایی خود در زبان انگلیسی نیاز ندارند. در واقع، دانشگاه‌هایی که کار پذیرش دانشجویان خارجی را بدون آیلتس پیش می‌برند از دانشجویان می‌خواهند که مدارکی دال بر توانمند بودن در مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی به آنها ارائه بدهند. مثلا مدرک مقطع قبلی آنها باید نشان‌دهنده گذراندن دوره قبلی به زبان انگلیسی باشد.

دانشگاه‌های برتری که بدون آیلتس پذیرش می‌کنند:

دانشگاهی که بدون آیلتس، دانشجو می‌پذیرد نیز قوانینی برای خود دارد. این دانشگاه‌ها یا بیشتر دانشجویان خود را از میان افراد بومی انتخاب می‌کنند یا قبل از پذیرش مطمئن می‌شوند که دانشجو، مقاطع قبلی خود را به زبان انگلیسی در دانشگاهی دیگر گذرانده است. دوره تحصیلی قبلی باید حداقل ۳ سال به زبان انگلیسی برگزار شده باشد. دانشگاه‌های زیر، مراکزی هستند که بدون آیلتس پذیرش می‌کنند:

  • دانشگاه ساسکاچوان
  • دانشگاه بروک
  • دانشگاه کارلِتون
  • دانشگاه وینیپِگ
  • دانشگاه رِجینا
  • دانشگاه مِموریال
  • دانشگاه کونکوردیا

پذیرش بدون آیلتس، مشکلی در دریافت ویزا ایجاد می‌کند؟

ویزاهای دانشجویی کانادا تحت تغییراتی قرار گرفته‌اند. این ویزاها نشان می‌دهد که دانشجو در کانادا مشغول به تحصیل است و حتی باعث می‌شود تا دانشجو تا حدی برای کار کردن آزادی و اختیار داشته باشد. برای دریافت ویزا برخلاف سابق، دانشجو باید ثابت کند که در دانشگاهی پذیرش شده و با هدف تحصیل به کانادا مهاجرت کرده است. دانشجویانی که بدون آیلتس به تحصیل مشغول خواهند شد نیز برای دریافت ویزا نیاز به مدارکی دال بر پذیرش در دانشگاه‌های کانادا دارند. بنابراین دانشگاه برای دریافت ویزای کانادا از دانشجو حمایت می‌کند اما بار دیگر در این مرحله نیز دانشجو در طی فر‌آیند دریافت ویزا برای برقراری ارتباط با اداره مهاجرت نیاز به دانش زبان دارد.

ضمنا با توجه به قوانین جدید، دانشجویان دیگر ۹۰ روز پس از اتمام تحصیل و تکمیل دوره خود اجازه اقامت در کانادا نخواهند داشت. این قانون به این خاطر است که دانشجویی بعد از ثبت‌نام در دوره‌های بلند مدت، دوره خود را به دوره‌ای کوتاه‌ مدت تغییر ندهد. چون برخی از دانشجویان با تغییر دوره ثبت‌نامی خود، ضمن زودتر تمام کردن تحصیل، فرصتی برای بیشتر ماندن در کانادا برای خود فراهم می‌کردند. اما با قانون جدید چنین چیزی مقدور نیست.

این قوانین باعث جذب دانشجویان واقعا زبده می‌شود و مراکز آموزشی ضعیفی را که اصول صحیح پذیرش را رعایت نمی‌کنند، مهجور و از رده خارج می‌سازد.

موسسه پیام پرسا با سال‌ها تجربه در ارائه خدمات آموزش زبان انگلیسی، شما را برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی یاری خواهد کرد. جهت شرکت در دوره ها و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.


جهت دریافت مقالات مرتبط پیام پرسا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی