موفقیت در آزمون CFA

مدرک CFA یکی از مهم‌ترین و معتبرترین مدارک در حوزه تحلیلگری بازار سرمایه است و شخص دارنده این مدرک به عنوان یک خبره در این حوزه شناخته می‌شود. دارندگان چارتر CFA به خاطر اطلاعاتی که از مطالعه منابع این آزمون به دست می‌آورند و همچنین ارتباط و دسترسی به شبکه وسیعی از متخصصان حوزه مالی می‌توانند در زمینه کاری خود پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند.

مدرک CFA به نام چارتر CFA هم شناخته می‌شود. در واقع، هر داوطلب برای دریافت این مدرک باید سه آزمون را با موفقت پشت سر بگذارد و چهار سال هم تجربه کار قابل قبول در زمینه تصمیمات و مدیریت سرمایه‌گذاری داشته باشد.

هر داوطلب می‌تواند هر چند بار که لازم است در این آزمون شرکت کند. موفقیت در آزمون CFA مستلزم برنامه منظم و قوی و مطالعه زیاد است. سه آزمون لازم برای کسب مدرک CFA هر ساله در ماه ژوئن برگزار می‌شوند. البته سطح اول این آزمون در ماه دسامبر هر سال هم برگزار می‌شود.

به طور معمول برای موفقیت در آزمون CFA به بیش از ۳۰۰ ساعت مطالعه نیاز است. متاسفانه بسیاری از داوطلبان این آزمون، پس از آن که از مقدار زیاد مطالعه لازم برای موفقیت در آزمون اطلاع پیدا می‌کنند یا در یکی از مراحل آزمون موفق نمی‌شوند از ادامه راهشان منصرف می‌شوند.

آزمون‌های CFA در حدی مشکل اند که در ژوئن سال ۲۰۱۸ تنها ۴۳ درصد از داوطلبان موفق به قبولی در آن‌ها شدند. پس روشن است که برای موفقیت در هر سه مرحله این آزمون، برنامه‌ریزی درست و اجرای این برنامه به طور منظم ضروری است.

سرفصل‌ های آزمون CFA

این آزمون شش ساعته شامل مباحثی از جمله استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای، روش‌های کمی، مباحث اقتصادی، تجزیه و تحلیل و گزارشگری مالی، مدیریت مالی بنگاه‌ها، مدیریت سبد سهام و طرح‌ریزی ثروت، سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق قرضه، ابزار مشتقه و سایر گزینه‌های سرمایه گذاری می‌شود. لذا با توجه به فراوانی منابع، کسانی که موفق به دریافت چارتر CFA شده‌اند، مقدار مطالعه لازم برای داوطلبان دریافت این مدرک را حداقل ۳۰۰ ساعت می‌دانند.

البته مباحث کتاب‌هایی که توسط موسسه CFA به داوطلبان معرفی می‌شود در واقع بیش از آن چه که برای آزمون لازم باشد را در بر می‌گیرند. بسیاری از داوطلبان برای آمادگی آزمون از منابع جایگزین مانند کتاب‌های Schweser استفاده می‌کنند. همچنین حضور در کلاس‌ها، استفاده از ویدئوهای آموزشی و آزمون‌های آنلاین هم از مواردی هستند که می‌توانند به موفقیت داوطلبان در این آزمون کمک کنند.

آمار موفقیت در آزمون

آن طورکه موسسه CFA گزارش داده است، نرخ قبولی در آزمون سطح یک و دو معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است. این مقدار برای آزمون سطح سه تنها کمی بالاتر است. البته زمانی که این آزمون برای اولین بار درسال ۱۹۶۳ برگزار شد، نرخ قبولی بسیار بالاتر بود. اما بعد از آن، این نرخ روند نزولی پیدا کرد.

به گزارش بلومبرگ، در ژوئن سال ۲۰۱۸، در آزمون سطح یک ۴۳ درصد و در آزمون سطح دو ۴۵ درصد از داوطلبان موفق به کسب نمره قبولی شدند. همچنین بر اساس نتایج این آزمون، در ژوئن سال ۲۰۱۷ تنها ۵۴ درصد از داوطلبان در سطح سه آزمون CFA به موفقیت دست پیدا کردند. نتایج آزمون سطح سه برای سال ۲۰۱۸ ماه آینده منتشر می‌گردد.

جالب است بدانید که در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از داوطلبانی که هر ساله برای این آزمون ثبت نام می‌کنند در جلسه امتحان حاضر نمی‌شوند. به طور متوسط، گرفتن مدرک چارتر CFA برای هر داوطلب در حدود چهار سال زمان می‌برد.

سوالات آزمون

سوالاتی که در این آزمون مطرح می‌شوند تا حد زیادی مشکل هستند. در بسیاری از این سوالات از قصد نکاتی طراحی شده‌اند تا داوطلبان را به اشتباه بیندازند. به همین علت، داوطلبان باید قبل از آزمون روی نمونه سوالات به حد کافی تمرین داشته باشند تا با نوع سوالاتی که در آزمون اصلی با آن‌ها رو برو می‌شوند آشنا شوند.

سطح یک آزمون از ۲۴۰ سوال و سطح دو از ۲۰ سوال تشکیل شده‌اند. سطح سه این آزمون نیز تشکیل شده از دو بخش سوالات و مقالات کوتاه است.

در سطح یک، هر یک ازسوالات دارای سه گزینه هستند که ممکن است شامل گزینه همه موارد یا هیچ کدام هم باشد. داوطلبان باید پس از خواندن سوالات، با دقت جواب درست را از بین سه گزینه انتخاب کنند. البته این بخش دارای محدودیت زمانی هم هست. این به نوبه خود باعث ایجاد استرس و فشار بیش‌تر برای داوطلبان می‌شود. پس حتما باید قبل از جلسه امتحان اصلی تمرین کافی را داشته باشند.

در مجموع می‌توان گفت آزمون CFA آزمون بسیار مشکلی است. اما داوطلبان می‌توانند با مطالعه کافی، استفاده از منابع مناسب، تمرین و پاسخ دادن هرچه بیش‌تر به نمونه سوالات امتحانی و در کل داشتن یک برنامه مطالعه درست و عمل کردن دقیق به آن، شانس قبولی خود را افزایش دهند.

کارشناسان ما در موسسه پیام پرسا آماده راهنمایی و پاسخ‌دهی به شما هموطنان عزیز هستند. 


موسسه فرهنگی و هنری پیام پرسا برگزار کننده دوره های تخصصی مکالمه زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، تولیمو، GRE و …) و دوره های تخصصی مدیریت، جهانگردی و ترجمه

نوشته قبلی
نوشته بعدی