موفقیت در آزمون تافل با چه نمره ای مشخص می شود؟

کسانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند معمولا باید یکی از مدارک زبان بین‌المللی و معتبر مانند تافل را دریافت کنند. پرسش متداول همیشه این است که نمره تافل خوب چند است؟ البته پاسخ دادن به این پرسش کمی پیچیده است زیرا نمره تافل خوب در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از اینکه با اضطراب فراوان امتحان تافل را سپری می‌کنند و نمره آن را می‌بینند، دقیقا نمی‌دانند که نمره کسب شده، نمره تافل خوب به شمار می‌رود یا خیر؟

نمره تافل خوب به چه معنا است؟

اگر شما هم به تازگی امتحان تافل داده‌اید و منتظر نتیجه آن هستید، به خوبی می‌دانید که ۱۰ روزی که در انتظار دریافت نتیجه می‌گذرد چندان ساده نیست. از آن سخت‌تر زمانی است که نتایج را دریافت می‌کنید و دقیقا نمی‌دانید که اوضاع از چه قرار است. اما نمره تافل خوب نیز دقیقا مانند توانایی زبانی شما در برقراری ارتباط و انجام کارهای مختلف است. به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که زبان شما تا چه حد خوب است. زیرا موقعیتی که در آن قرار می‌گیرید و نوع کاربرد و استفاده از یک زبان خارجی است که تعیین می‌کند، توانایی شما در بیرون کشیدن گلیمتان تا چه اندازه است.

گاهی حداقل‌ها هم خوب به شمار می‌روند

در آزمون تافل چیزی به نام رَد شدن نداریم. همه نمره‌ای دریافت می‌کنند که بنا به نیازشان می‌تواند خوب یا بد باشد. بیشتر مدارس و دانشگاه‌های خارجی، نمره یا حدنصاب ویژه‌ای را به عنوان ملزومات ورود برای خود مشخص می‌کنند. حدنصاب دریافت نمره در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. برخی از مراکز و دانشگاه‌ها نمره ۷۰ را نیز پذیرش می‌کنند و برخی دیگر نمره ۱۱۰ را می‌پذیرند. در نتیجه، آنچه به زعم شما خوب عنوان می‌شود، همان حدنصابی باید باشد که دانشگاه یا مدرسه موردنظر برای ورود می‌خواهد.

وقتی قصد ورود به دانشگاهی خاص دارید، بهتر است به وبسایت یا اطلاعات آن مرکز مراجعه کنید و با آگاهی از نمره خوب تافل برای جذب شدن از سوی آن دانشگاه با انجام آزمون‌های تافل آزمایشی که در سطح اینترنت به وفور یافت می‌شود، خود را محک بزنید و برای کسب نمره مناسب آمادگی کسب کنید. یادتان باشد که تکنیک‌های مختلفی برای ارتقای سطح زبان و کسب نمره تافل خوب وجود دارد با این حال، برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با وجود داشتن سایر مدارک معتبر و رزومه تحصیلی خوب با اغماض به نمره تافل شما نگاه خواهند کرد و امکان پذیرشتان بالا می‌رود.

آیا همیشه کسب حداقل نمره تافل پاسخگو است؟

همان‌طور که دقت کرده‌اید در قسمت قبلی از حداقل نمره تافل برای جذب در برخی از دانشگاه‌ها صحبت کردیم اما واقعیت این است که نمره خوب تافل در برخی از موقعیت‌های پذیرش، واجب به شمار می‌رود. ضمن اینکه در برخی موارد نیز داشتن نمره تافل خوب یعنی نمره‌ای که از حدنصاب عنوان‌شده بیشتر است، امتیازی بزرگ در پذیرش به حساب می‌آید.

مثلا اگر قرار است به عنوان تدریسیار در دانشگاهی مشغول به همکاری بشوید لازم است تا نمره مهارت صحبت کردن شما حداقل ۲۶ و نمره کلی تافلتان ۱۰۰ باشد. اما در شرایط تحصیل عادی، احتمالا نمره‌ای مثل ۹۰ در آزمون تافل مناسب خواهد بود. در واقع، برای حضور در دانشگاهی خاص برای موقعیت‌های شغلی و سایر زمینه‌های کاری خاص نیاز به نمره بالاتری در آزمون تافل دارید.

پذیرش در برخی مراکز منوط به کسب حدنصاب است

در بعضی دانشگاه داشتن نمره تافل در یک بازه مشخص قابل قبول واقع می‌شود. اما اگر در بازه اعلام شده، نمره تافل شما چندان بالا نباشد، احتمالا نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش زبان قبل از شروع کلاس‌های درسی خود دارید. اگر نمره شما خیلی پایین نباشد شاید لازم به گذراندن تنها ۱ ترم آموزش زبان داشته باشید. مثلا دانشگاه آیووا، دانشجویانی را که نمره تافل بین ۵۴ تا ۷۹ دارند به صورت مشروط جذب می‌کند. اما با شرکت در دوره‌های آموزش زبان کمکی دانشگاه در مدت کمتر از ۱ سال می‌توانید به راحتی توانایی‌های زبان خود را در صحبت کردن، نوشتن و … ارتقا بدهید.

در دانشگاه‌های خیلی معتبری چون: استنفورد، پرینستون، هاروارد و…، نمره تافل بالایی برای پذیرش لازم است و هر چقدر نمره تافل شما به حد بالای بازه اعلام شده نزدیک‌تر باشد احتمال پذیرش شما و قید شدن نکته‌ای مثبت برای پذیرشتان بالاتر می‌رود.

قبل از اقدام به تقاضای تحصیلی، تحقیق کنید

بسیاری از اوقات برای کسب اطلاعات دقیق از حدنصاب نمره تافل و سایر مدارک لازم است با دانشگاه و مرکز آموزشی مورد نظر خود تماس بگیرید یا از طریق ایمبل این قضیه را پیگیری نمایید. ممکن است اطلاعاتی که روی وبسایت دانشگاه به نمایش گذاشته می‌شود، به روز باشد پس حتما در مورد جزئیات این مسأله تحقیق کنید.

 براساس ETS نمره تافل خوب چه نمره‌ای است؟

 ETS، مجموعه‌ای است که آزمون‌های تافل را مدیریت می‌کند. براساس نظر این مرکز، سطوح مختلف افراد در امتحان تافل مشخص می‌شود. وقتی آزمون تافل را پشت سر می‌گذارید، این مرکز گزارشی از عملکرد شما را منتشر می‌کند و هر یک از مهارت‌های ۴گانه: نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن شما ارزیابی می‌شود. سطح عملکرد برای نوشتن و گوش کردن ۳ سطح وجود دارد: بالا، متوسط، پایین:

  • بالا: اگر بتوانید در این مهارت‌ها نمره بالایی کسب کنید، احتمال پذیرش شما از سوی دانشگاه‌های معتبر خیلی بیشتر می‌شود.
  • متوسط: کسب نمره متوسط از سوی بیشتر دانشگاه‌های متوسط و میان‌رده قابل قبول است.
  • ضعیف: تعداد بسیار کمی از دانشگاه‌ها چنین نمره‌ای را پذیرش می‌کنند. در بیشتر موارد نیز پذیرش به صورت مشروط است و دانشجو باید قبل از شرکت در کلاس‌ها، دوره‌های جبرانی زبان را بگذراند.

مهارت نوشتن نیز مانند دو مهارت دیگر که عنوان شد، سطح‌بندی دارد. البته نام‌گذاری این سطوج متفاوت هستند:

  • خوب: هر چقدر نمره شما در این قسمت به نمره و امتیاز کامل که ۳۰ است، نزدیک‌تر باشد، شانس بیشتری برای جذب شدن از سوی دانشگاه‌های برتر دارید.
  • نسبتا خوب: با کسب چنین نتیجه‌ای می‌توانید در دانشگاه‌های متوسط شرکت کنید و بعضا به شکل مشروط در دانشگاه‌های خوب نیز پذیرش خواهید شد.
  • مشروط: اگر سایر بخش‌های رزومه تحصیلی شما خوب باشد ممکن است بتوانید برای خود در جایی پذیرش بگیرید. اما نمره ضعیف در این مهارت یا به شکل پذیرش مشروط برای شما خواهد بود یا شانس تحصیل در مراکز آموزشی بسیار ضعیف را پیدا می‌کنید.

تقسیم‌بندی سطوح مختلف برای مهارت‌های ۴گانه به این صورت است:

مهارت نوشتن و گوش کردن:

سطح بالا: ۳۰-۲۲

سطح متوسط: ۲۱-۱۵

سطح پایین: ۱۴-۰

مهارت صحبت کردن:

سطح خوب: ۳۰-۲۶

سطح نسبتا خوب:‌۲۵-۱۸

سطح مشروط: ۱۷-۱۰

سطح ضعیف: ۹-۰

مهارت نوشتن:

سطح خوب: ۳۰-۲۴

سطح نسبتا خوب: ۲۳-۱۷

سطح مشروط: ۱۶-۱

جزئیات بیشتر درباره نمره تافل خوب چیست؟

اعدادی که در قسمت قبل مطرح شد، تنها دیدی کلی در اختیار شما می‌گذارد. واقعیت این است که برای پذیرش در هر دانشگاهی، نمره تافل خوب تنها بخشی از امتیازات لازم برای پذیرش است. برای مثال اگر نمره تافل شما متوسط و حتی متوسط رو به پایین باشد اما رزومه‌ای درخشان داشته باشید و در سوابق تحصیلی‌تان، مقالاتی معتبر به چاپ رسیده باشد و …، ممکن است با اغماض نمره تافل نیز پذیرفته بشود. پس همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، نمره تافل خوب موضوعی نسبی است و به مواردی چون: رشته، دانشگاه، کشور و… بستگی دارد. دورنمایی کلی برای طبقه‌بندی نمره تافل به این صورت است:

کمتر از ۸۰: این نمره تافل IBT چندان خوب نیست. اگر چنین نمره‌ای بگیرید، ورود شما به دانشگاهی انگلیسی زبان دشوار می‌شود و احتمالا در صورت پذیرش نیز پذیرشی مشروط خواهید داشت. در هر حال، برخی از دانشگاه‌های دولتی کوچک در آمریکا و دوره‌هایی که به زبانی غیرانگلیسی تدریس می‌شوند ممکن است شما را بپذیرند.
بین ۹۰-۸۰: نمره‌ای در این بازه شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌ها گوناگون بیشتر می‌کند و می‌توانید در دوره‌هایی جذب بشوید که متمرکز بر تحقیقات تخصصی رشته شما هستند.
بین ۱۱۰-۱۰۰: این بازه نمره بسیار خوب و عالی است و امکان پذیرش در مراکز معتبر را در اختیار شما می‌گذارد.
بین ۱۲۰-۱۱۰: این بازه بهترین بازه نمره ممکن است و با داشتن چنین امتیازی در صورت داشتن سایر الزامات و ویژگی‌ها قطعا جذب بهترین دانشگاه‌ها خواهید شد.

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید از طریق موسسه پیام پرسا به راحتی با کسب مهارت کافی در زبان انگلیسی اقدام به ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی کنید؟ موسسه پیام پرسا همواره یکی از پیشگامان این عرصه در لنجان بوده است و شما را یاری می‌کند تا هر چه ساده تر به نتیجه مطلوب خود را دست یابید. با ما در تماس باشید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی