آزمون تافل اینترنتی

آزمون تافل که سالیان دراز در ایران به صورت مکتوب (همانند آیلتس) ارائه می شد، اکنون همانند آزمون GRE-GAMT به صورت اینترنتی ارائه می شود و برای موفقیت در این آزمون، علاوه بر ۴ مهارت رایج: شنیداری (LISTENING)، نوشتاری(WRITNG) ، گفتاری (SPEAKING) و درک مطلب (READING) ، شما نیازمند مهارتی به نام استفاده از رایانه (ICT skill) هم هستید. البته نه در حد خیلی زیاد و خاص! بلکه بتوانید مطالب مورد نظر خود را از طریق صفحه کلید و ماوس در اسرع وقت به رایانه منتقل کرده و در بخش های مختلف آزمون شرکت کنید.

مهارت تایپ کردن در مدت کم، ‌مهارتی است که شما اگر بخواهید در تافل و دیگر آزمون هایی که به صورت رایانه ای برگزار می شود شرکت کنید، نیاز خواهید داشت و این مهارت را با تمرین زیاد می توانید بدست آورید. وقتی شما بخواهید ظرف نیم ساعت یک متن ۳۰۰ کلمه ای بنویسد که استاندارد های لازم را بر اساس موضوعی که در اختیار شما قرار می دهند دارا باشد، باید آن قدر  تایپ کرده باشید که چشم شما به دنبال کلید حروف روی صفحه کلید رایانه نباشد.

در حالی که چنین مهارتی آی تی گرا، ‌در آزمون های نوشتاری سابق نیاز نبود. به هر حال آزمون تافل اکنون اینترنتی برگزار می شود و بخشی از موفقیت شرکت کنندگان در آزمون،‌ در کنار تسلط به مفاهیم و استاندارهای طرح پرسش های ۴ گانه آزمون، به مهارت های کار با رایانه مرتبط خواهد بود.

توجه کنید که برای ثبت نام در آزمون تافل اینترنتی، می بایستی TOEFL IBT ACCOUNT داشته باشید  و هم چنین هزینه مربوط به ثبت نام را نیز بایستی به صورت اینترنتی پرداخت کنید.

چرا تافل؟

تافل، آزمونی برای احراز صلاحیت سطح زبان انگلیسی (English Language Proficiency) است. همان طور که شاید در بخش admission’s requirements ‌های دانشگاه های مختلف دنیا دیده باشید، از جمله مدارکی که برای اثبات توانایی شما در زبان انگلیسی جهت تحصیل در دانشگاه مقصد مورد نیاز است، مدرک تافل است. تافل، بر خلاف آیلتس که آزمونی انگلیسی است، آزمونی آمریکایی بوده و در آن تلفظ جملات و هم چنین ساختار آزمون، بر اساس استانداردهای آمریکایی خواهد بود.

به نظر می رسد آزمون تافل کمی سخت تر از آزمون آیلتس باشد. آن هم به واسطه توجه زیادی که آزمون در بخش های مختلف نیاز دارد و مثلا در بخش گفتاری، شما بر خلاف آزمون آیلتس، مصاحبه کننده ای ندارید و باید با رایانه صحبت کنید.

هر اندازه تمرین و ممارست شما برای آمادگی در آزمون ارتقا یابد، سختی ها به سهولت تبدیل شده و خواهید توانست که نمره مورد نیاز جهت پذیرش در مقاطع عالی در خارج از کشور را این آزمون دریافت کنید.

برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور،‌ یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اپلای،  مدرک زبان است. ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه هایی که زبان رسمی آن ها انگلیسی است، الزامی بوده و متقاضیان می بایست معیارهای نمره خاصی را که دانشگاه مقصد مشخص می کند، در اختیار داشته باشند.

ناگفته پیداست که البته دانشگاه های مطرح دنیا، از متقاضیانی که خواستار ارائه مدرک زبان تافل هستند، نمره 80 تا ۹۰ را درخواست می کنند. هر اندازه این نمره به عدد ۱۲۰ نزدیک تر باشد،‌ شانس قبولی داوطلب افزایش خواهد یافت. چرا که اعطای بورس های دستیار تدریس (Teaching assistant) و دستیار تحقیق (Research assistant) دارا بودن از سطح زبانی بالا بوده و یکی از راه های تشخیص و راستی آزمایی سطح زبان داوطلبان، نمراتی است که در مدارک آزمون های بین المللی مانند تافل دریافت می کنند.

باید توجه داشته باشید که در واقع، داشتن چنین مدارک زبانی، اگر چه شرط کافی برای پذیرش تحصیلی نیست، اما شرط لازم برای ارسال مدارک است و بدون آن، مدارک متقاضی در فرآیند پذیرش بررسی نخواهد شد. یکی از دلایل علاقه متقاضیان به شرکت در آزمون تافل، برگزاری آن به روش کامپیوتری است که پرسش ها از مرکز بین المللی تافل ارسال و متقاضی می بایست بر اساس بخش های مختلف آزمون، در زمان مشخص، پاسخ ها را به صورت کامپیوتری وارد کند. یعنی همه ۴مهارت، به صورت کامپیوتری ارائه می شود و بر خلاف آزمون آیلتس که کاغذی است، چیزی بر روی کاغذ ضبط و یادداشت نمی شود. تافل آی بی تی همانند GRE برگزار می شود با این تفاوت که جی آر ایی بخش شنیداری و گفتاری ندارد.

به جای همه این ها، شما باید اول با این آزمون، اهداف آزمون و شرایط برگزاری و ساختار آن به خوبی آشنا شده و سپس خود را برای هر مهارت در زمانی کافی، آماده کنید. در این فرآیند علمی، صبوری و پشتکار را نباید از ذهن دور کنید. با انرژی مثبت و با خیال راحت، برای این آزمون آماده شوید و در ان شرکت کنید. اگر یک بار به نتیجه نرسیدید، نکات ضعف خود را ارزیابی کنید و با تقویت نقاط قوت، مجددا در آزمون شرکت کنید تا نتیجه نهایی مورد نظر را کسب کنید.

درباره آزمون تافل اینترنتی

آزمون اینترنتی تافل با آزمون کاغذی و کامپیوتری کمی متفاوت است. آزمون تافل اینترنتی در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی توسط ETC معرفی شد و جایگزین تافل کاغذی(Paper based TOEFL) که چند دهه مورد استفاده قرار می گرفت، گردید. آزمون تافل، به صورت کلی آزمونی بر مبنای سیستم آموزشی آمریکا است و بر خلاف آزمون آیلتس که بر اساس سیستم و نگاه انگلیسی ها به آموزش زبان انگلیسی است.

شرکت کنندگان باید در ساعت و روزی مشخص، در محل آزمون حاضر شده و به پرسش ها به صورت اینترنتی پاسخ دهند. سوالات به صورت آنلاین در صفحه نمایش گر ارائه می شود و برگزار کنده آزمون، نقشی در ارائه پرسش ها و نمایش آن به شما ندارد. در تافل اینترنتی، تاکید بر روی کلیه مهارت هایی است که در آزمون پرسش می شود. تافل قدیمی، بسیار گرامر محور بود اما ساختارهای جدید آموزش زبان، گرامر محوری را از آموزش و آزمون حذف کرده است و راه های جایگزین بهتری را برای سنجش دانش زبان انگلیسی داوطبان طراحی می کند.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه حدود ۱۴ روز برآورد می شود و یک داوطلب می تواند بارها در طول سال در این آزمون شرکت کند. آزمونی ۴ ساعته دارای ۴ بخش و ۱۲۰ پرسش، ساختار تافل اینترنتی را تشکیل می دهد. پرسش ها در این آزمون برای هر ۴ مهارت به صورت تصادفی روی صفحه نمایش هر کاربر ارائه می شود و وقت مشخصی برای پاسخ به هر بخش از آزمون وجود دارد. اما امکان پاسخ به پرسش ها در مدت زمان مشخص، وجود دارد و الزامی برای توالی پاسخ به پرسش ها وجود ندارد. یعنی شما می توانید ابتدا پرسش شماره ۷ را پاسخ دهید بعد پرسش شماره ۱۱ را. انتخاب در بازه زمانی ارائه شده، با شما خواهد بود.

به هر حال هر ساله صدها هزار نفر در سراسر جهان از جمله کشور خودمان، در آزمون های تافل شرکت می کنند و تقریبا اکثر دانشگاه های دنیا، این مدارک آزمون ارزشیابی سطح سواد انگلیسی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را قبول دارند. اعتبار تافل بر خلاف آیلتس ۵ سال است و این فرصت خوبی برای کسانی است که قصد دارند فرآیند تحصیل در خارج را چند سال پس از اخذ مدرک دنبال کنند. اما دارندگان آیلتس، فرصت زیادی در اختیار ندارند و می بایست ظرف ۲ سال و پیش از EXPIRE شدن مدرک، نسبت به پذیرش اقدام کنند.

TOEFL IBT سخت تر یا آسان تر از IELTS نیست، اما به نظر می رسد به دلیل حجم بالاتر مطالب و فکری بودن بخش خواندنی و شنیداری آزمون تافل، کمی تمرکز داوطلب برای موفقیت در این آزمون باید به مراتب بیش تر از آزمون آیلتس باشد که همه چیز به صورت مکتوب در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و پاسخ سوالات می بایست روی کاغذ ثبت شود. ثبت اطلاعات روی کامپیوتر در مدت کم،‌ تمرکز بیش تری از ثبت اطلاعات روی کاغذ دارد و به همین خاطر، تافل را کمی برای برخی ها سخت می کند در حالی که تفاوت خیلی خاصی بین آیلتس و تافل دیده نمی شود و برای موفقیت در هر ۲ آزمون نیازمند سطح سواد انگلیسی بالا است.

تافل اینترنتی چه بخش هایی دارد؟

تافل اینترنتی از ۴ بخش تشکیل شده است:

۱بخش خواندنی که بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه است و باید ۳ تا ۵ متن را خوانده و بین ۱۲ تا ۱۴ پرسش هر متن را پاسخ دهید.

۲بخش شنیداری که بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه بوده و می بایستی گفت و گو بین ۲ تا ۳ نفر را گوش کرده و به سوالات مطرح شده پاسخ بدهید. هم چنین ۴ تا ۶ سخنرانی نیز ارائه می شود که می بایست به ۶  پرسش هر یک پاسخ دهید.

۳بخش گفتاری که حدود ۲۰ دقیقه است و از شما میخواهد که درباره دو تجربه عمومی خود صحبت کرده و هم چنین به خلاصه نویسی موضوعی که می شنوید، بپردازید.

۴بخش نوشتاری آزمون، ۵۰ دقیقه خواهد بود که بر اساس سوالات مطرح شده، بایستی یک متن را ظرف ۲۰ دقیقه و متن بعدی را ظرف ۳۰ دقیقه بنویسید.

شما نمی توانید فاصله زیادی را بین پاسخ به هر بخش در اختیار داشته باشید، اما می توانید در طول طرح پرسش های هر بخش،‌ با اطلاع مسئول جلسه، از پست صندلی خود بلند شوید و مثلا آب یا غذا بخورید. اما به هر حال وقت قانونی شما در حال گذر است.

در پست های آینده در مورد بخش های مختلف آزمون تافل جداگانه صحبت خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره های آزمون تافل با ما در تماس باشید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی