آیلتس یا تافل یا PTE؟

همانطور که میدانید تافل، آزمونی است بین‌المللی برای سنجش توانایی زبان انگلیسی به‌عنوان زبانی بین‌المللی، آیلتس هم سیستمی بین‌المللی برای سنجش توانایی انگلیسی در افراد است. آزمون دیگری موسوم به PTE یا آزمون انگلیسی پیِرسون وجود دارد که در کنار ۲ آزمون دیگر به‌خوبی مهارت و دانش افراد غیرانگلیسی‌زبان را در مورد زبان انگلیسی می‌سنجد.

حال پرسشی که پیش می‌آید، این است: تافل یا آیلتس یا پیرسون؟ برای مقایسه هرچه بهتر این آزمون‌ها با یکدیگر بهتر است درباره هر یک اطلاعاتی داشته باشیم. پس با ما همراه باشید:

مدت زمان هر آزمون:

تافل: ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه تا ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه

آیلتس: ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

پی تی ای: حدود ۳ ساعت

نوع آزمون:

تافل: کامپیوتری

آیلتس: کاغذی

پی تی ای: کامپیوتری

بازه هر آزمون:

تافل: ۰ تا ۱۲۰

آیلتس: ۰ تا ۹

پی تی ای: ۱۰ تا ۹۰

بازه اعتبار مدرک آزمون:

تافل: ۲ سال

آیلتس: ۲ سال

پی تی ای: ۲ سال

آزمون آیلتس دارای بخش‌های متعددی شامل: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است.

آزمون تافل هم مراحلی از این قرار دارد: گوش دادن، خواندن، نوشتن و حرف زدن.

برای آزمون PTE  هم مراحل: حرف زدن و نوشتن، خواندن و گوش دادن وجود دارد. البته علیرغم اشتراکی که در موضوعات آزمون هر ۳ مورد وجود دارد، بعضا در مدت زمان و شیوه برگزاری هر مرحله تفاوت‌هایی وجود دارد.

تفاوت جزئیات هر آزمون به چه ترتیب است؟

برای اینکه بدانید کدام آزمون: تافل یا آیلتس یا PTE برایتان مناسب‌تر است، باید تفاوت‌هایی را که در مواد امتحانی و شیوه برگزاری آزمون وجود دارد به‌خوبی بشناسید. برای مثال، مدت زمان آزمون در بخش گوش دادن برای امتحان تافل، ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است. این مدت برای آزمون آیلتس ۴۰ دقیقه و برای PTE هم ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است.

موضوع امتحان گوش دادن برای تافل شامل: ۲ تا ۳ پرسش در حد توانایی متوسط آزمون‌دهندگان و ۴ تا ۶ پرسش با موضوعات علمی و تخصصی است. در آزمون آیلتس اما موضوعات و تعداد آنها کمی متفاوت است. به این صورت که ۱ مکالمه با موضوعات اجتماعی ساده، ۱ سخنرانی با همین قبیل موضوعات و ۲ مکالمه علمی و ۱ سخنرانی علمی برای افراد پخش و درباره آنها پرسش‌هایی مطرح می‌شود. اما آزمون PTE فقط شامل ۸ پرسش آکادمیک و علمی است. حال انتخاب با شما است که تافل یا آیلتس با پیرسون!

لهجه‌ فایل‌های صوتی در هر آزمون هم با دیگری متفاوت است. برای مثال، لهجه در آزمون تافل معمولا آمریکایی (آمریکای شمالی) است. در آیلتس، بریتانیایی و در پیرسون هم متنوع و متفاوت است.

تفاوت آزمون‌ها در بخش «خواندن» و «نوشتن» از چه قرار است؟

در بخش خواندن نیز مدت زمان لازم برای آزمون تافل، ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه است. این زمان برای آزمون آیلتس، ۶۰ دقیقه و برای PTE هم ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. تافل دارای ۴ تا ۶ متن علمی به‌عنوان پرسش است، آیلتس ۳ متن علمی و پیرسون هم ۵ متن دارد.

در بخش پرسش‌های «نوشتن» هم بین تافل یا آیلتس یا پیرسون تفاوت‌هایی وجود دارد. مدت زمان لازم برای آزمون تافل ۵۰ دقیقه است و در آن بعد از گوش دادن به متنی که قرائت می‌شود باید درباره موضوع، خلاصه‌ و مقاله‌ای نوشته شود. در آزمون آیلتس هم باید درباره موضوع داده شده در قالب نمودار، جدول یا گراف، مقاله‌ای تنظیم بشود. در پیرسون هم باید درباره یک موضوع مشخص، مقاله علمی نوشته بشود. با در نظر گرفتن نیاز خود و همچنین بررسی مواد و شرایط هر آزمون، می‌توانید تصمیم بگیرید که در کدام یک شرکت کنید: تافل یا آیلتس یا پیرسون؟

آزمون‌ها در بخش «صحبت کردن» چگونه هستند؟

در آزمون تافل باید به مدت ۲۰ دقیقه صحبت و حرف‌هایتان را روی سیستم رایانه ضبط کنید. صحبت‌ها نیز معمولا در رابطه با پرسشی خاص هستند. صحبت کردن در آزمون آیلتس به شکل رو در رو با یک ممتحن است که به مدت ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و در آن باید گفتگویی عادی یا پاسخ به پرسش‌های ممتحن، جواب داده بشود. برای آزمون پیرسون هم ۴۰ دقیقه صحبت کردن نیاز است که روی سیستم رایانه‌ای ضبط می‌شود و فرد باید به پرسش‌هایی نظیر: معرفی خود، بلند خواندن از روی یک متن، شرح تصاویر و… جواب بدهد.

آزمون آیلتس عمومی و پیرسون عمومی چه کاربردهایی دارند؟

آزمون‌های آیلتس و پیرسون عمومی برای اشخاصی است که قصد ادامه تحصیل یا کار در کشوری انگلیسی‌زبان دارند. شکل این آزمون‌های عمومی با نمونه‌های آکادمیک و علمی خود کمی متفاوت است. مثلا در پیرسون عمومی بر خلاف همتای علمی خود، آزمون کاغذی است و بخش شفاهی از سوی یک ممتحن سنجیده می‌شود. موضوعات مورد پرسش هم بیشتر درباره مباحث کلی و عمومی و البته روزمره زندگی است. بنا به اینکه هدفتان مهاجرت به کدام کشور است و قصد دارید که درس بخوانید، کار کنید یا … ، باید ببینید که تافل یا آیلتس یا پیرسون برایتان مناسب‌تر است. آیلتس یا تافل؟ آیلتس یا پیرسون؟ باید دید که دانشگاه مورد نظرتان به کدام آزمون توجه دارد یا شرایط مهاجرتتان با کدام آزمون متناسب است.

موسسه زبان انگلیسی پیام پرسا با فراهم کردن دوره های آمادگی آزمون های تافل، آیلتس و پیرسون شانس قبولی شما را بالا میبرد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی