نمره خوب در آزمون تافل چند است؟ | قسمت اول

بسیاری از افرادی که با زبان انگلیسی سر و کار دارند، نام آزمون تافل را شنیده و می‌دانند که نمره تافل می‌تواند تاثیر مستقیمی در دریافت پذیرش آن‌ها از دانشگاه باشد. آزمون تافل برای سنجش سطح تسلط فرد بر مهارت‌های زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم طراحی شده و نمره‌ آن ملاک پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی و اقامت در برخی از کشورها محسوب می‌شود. اما نمره‌‌ خوب و قابل قبول برای این آزمون چیست؟ قصد داریم در یک مقاله‌ی دو قسمتی این آزمون و نمرات مختلف آن را بررسی کنیم.

نمره تافل می‌تواند یکی از عوامل اصلی نگرانی باشد. اول اینکه چندین هفته منتظر می‌مانید تا نمرات اعلام شوند و بعد که نمره خود را دیدید، باید حدس بزنید که این نمره تافل برای پذیرش در یک دانشگاه طراز اول به قدر کافی خوب هست یا خیر. هیچ‌کس وجود ندارد که بتواند به این سوال پاسخ دهد که «نمره خوب آزمون تافل چیست؟» اما نگران نباشید. در این مقاله تمام اطلاعاتی که نیاز دارید تا بتوانید ارزش نمره‌ خود را بسنجید، در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

چه در آزمون تافل شرکت کرده باشید و چه قصد شرکت در آن را داشته باشید، در هر صورت می‌خواهید بدانید که چه نمره‌ای خوب است. انتظار ده روزه قبل از اعلام نتایج آزمون تافل، می‌تواند اعصاب شما را به هم بریزد؛ اما بدتر از آن این است که ندانید چطور نتایج خود را تفسیر کنید.

البته بر خلاف تمام آزمون‌هایی که تا به حال شرکت کرده‌ایم، در آزمون تافل، قبول شدن یا رد شدن وجود ندارد. نمی‌توان گفت این نمره تافل خوب است یا بد، همان‌طور که نمی‌توان گفت کدام سطح تسلط بر انگلیسی خوب است یا بد. همه چیز بستگی به این دارد که می‌خواهید از آموخته‌های خود برای چه هدفی استفاده کنید. گاهی حداقل نمره تافل هم می‌تواند برای هدفی که دارید کفایت کند.

نمره تافل باید چند باشد؟

خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند که نمره‌ مورد نیاز برای پذیرش در آن دانشگاه باید چند باشد و کار شما را راحت می‌کنند. در بعضی از دانشگاه‌ها فقط باید نمره‌ای که نیاز دارید را کسب کنید و بعد در آزمون‌های آزمایشی تافل شرکت کنید تا بدانید که می‌توانید آن نمره را در آزمون واقعی به دست آورید یا خیر.

البته حداقل نمره تافل می‌تواند از یک دانشگاه تا دانشگاه بعدی متفاوت باشد. بعضی از دانشگاه‌ها به نمره‌ ۷۰ بسنده می‌کنند و بعضی دیگر نمره تافل ۱۱۰ را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند. اگر بعد از شرکت در آزمون آزمایشی تافل، به این نتیجه رسیدید که نمره‌ آزمون تافل شما کمتر از نمره‌ای است که دانشگاه مورد نظر درخواست می‌کند، می‌توانید از دوره‌‌های موسسه پیام پرسا برای بهبود مهارت‌ها و کسب آمادگی جهت شرکت در آزمون تافل استفاده کرده و نمره‌ خود را افزایش دهید.

اگر در آزمون SAT یا GRE شرکت کرده باشید، حتما به نحوه کسب امتیاز در این آزمون‌ها دقت کرده‌اید. معمولا افراد چندین ماه برای این آزمون‌ها مطالعه می‌کنند و بعد طی یک دوره شش ماهه یا یک ساله، چندین بار در آزمون شرکت کرده تا بالاترین امتیاز را کسب کنند. هیچ ایرادی هم در این کار وجود ندارد؛ چون حتی کوچک‌ترین افزایش در امتیاز فرد، او را برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی یا پذیرش در یک دانشگاه طراز اول، از هزاران نفر جلوتر قرار می‌دهد.

اما در مورد آزمون تافل در بعضی از دانشگاه‌ها روال کار متفاوت است. اغلب اگر دانشگاهی یک نمره‌ را اعلام کند، در این صورت مرکز پذیرش آن دانشگاه تعیین می‌کند که این نمره برای گذراندن موفقیت آمیز برنامه تحصیلی آن دانشگاه، قابل قبول است. بنابراین وقتی واجد شرایط تحصیل در یک دانشگاه باشید، نمره‌ آزمون تافل شما خیلی در پذیرش یا رد درخواست شما نقش کلیدی نخواهد داشت.

مثلا فرض می‌کنیم که در روز آزمون بیمار بوده‌اید و نتوانستید عملکرد خیلی خوبی داشته باشید و نمره تافل ۹۰ را از این آزمون به دست می‌آورید. اما فکر می‌کردید که نمره‌ شما باید حداقل ۱۰۰ می‌شد. اگر دانشگاه مورد نظر شما نمره تافل ۸۰ را درخواست کرده باشد، دیگر نیازی به آزمون مجدد نیست. در عوض می‌توانید تمرکز خود را روی بخش‌های دیگری مثل مقاله، مصاحبه و رزومه‌ خود قرار دهید تا بیشتر مورد توجه مرکز پذیرش دانشگاه قرار بگیرید.

اگر دقت کرده باشید در توضیحات بالا بیشتر از کلمات «معمولا»، «در بیشتر دانشگاه‌ها» و «در بعضی از دانشگاه‌ها» استفاده کرده‌ایم. چون نباید یک اصل کلی را به تمام دانشگاه‌ها تعمیم داد. معمولا کمترین نمره تافل کفایت می‌کند، اما در برخی از موارد حداقل نمره کار شما را راه نمی‌اندازد.

گاهی یک دانشگاه اعلام می‌کند که اگر نمره‌ آزمون تافل شما از حداقل بالاتر باشد، امتیاز‌ها یا فرصت‌های خاصی برای شما در نظر خواهد گرفت. مثلا اگر سعی دارید برای مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه طراز اول پذیرفته شوید، حداقل نمره‌ای که باید به دست آورید ۹۰ خواهد بود. البته اگر بخواهید TA (استادیار) خود را دریافت کنید، باید در بخش «Speaking» آزمون خود حداقل امتیاز ۲۶ را کسب کنید و یا نمره‌ کلی آزمون تافل شما ۱۰۰ باشد.

اگر به دنبال فرصت‌های کاری خاص در محیط دانشگاه هستید، حتما تحقیق کنید ببینید آیا برای این هدف نیاز به امتیاز بالاتری هست یا خیر. در این صورت می‌توانید با آمادگی بیشتری در آزمون شرکت کرده و امتیاز مورد نظر دانشگاه برای مشغول به کار شدن در محیط دانشگاه را به دست آورید.

همانطور که ملاحظه کردید حتی در حوزه‌ پذیرش در دانشگاه هم می‌توان نمرات مختلفی را «نمره خوب» آزمون تافل دانست. بنابراین حتما قبل از شرکت در آزمون، از نمره تافل قابل قبول توسط دانشگاه مورد نظر خود مطلع شوید. در قسمت بعدی مقاله به تحلیل امتیاز‌های مختلف آزمون تافل و اهداف متعددی که نیاز به نمره‌ی این آزمون دارند می‌پردازیم تا ببینیم در هر بخشی چه نمره‌ای را نمره‌ خوب بدانیم و نگران پایین یا بالا بودن امتیاز خود نباشیم.


جهت دریافت مقالات بیشتر ما را در تلگرام دنبال کنید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی