گام های دستیابی به نمره بالا در آزمون آیلتس

دستیابی به بالاترین نمره در آزمون آیلتس نیازمند آمادگی بالا و شناخت دقیق آن است. در اینجا راهنمای قدم به قدم برای غلبه بر آیلتس ذکر شده است. آیلتس یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های سنجش زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی است. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، باید برای کسب بالاترین نمره در آیلتس تلاش کنید.

 IELTS  مخفف آزمون بینالمللی زبان انگلیسی است. این آزمون دربیش‌از ۱۳۰ کشور دنیا و در۱۱۰۰ محل، از جمله ۵۰ نقطه در ایالات متحده و ۴۸ بار در سال برگزار می‌شود.

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد که با توجه به سازمانی که می‌خواهید درخواست دهید، می‌توانید آیلتس آکادمیک یا آیلتس GENERAL را انتخاب کنید. نمره آیلتس در بیش از ۹۰۰۰ سازمان در سراسر جهان قابل قبول است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه را دارید باید آزمون آیلتس آکادمیک را انتخاب کنید.

در آزمون آیلتس به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟

آیلتس تمام ۴ مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را می‌سنجد. شما باید تمام این ۴ مهارت را به یک اندازه تقویت کنید، چرا که به تمام آن‌ها در طول تحصیل خود نیاز خواهید داشت.

می‌توانیم یک روز عادی شما را تصور کنیم. شما در یک سخنرانی شرکت خواهید کرد و باید قادر به درک آن‌چه که استاد می‌گوید باشید. شما باید متون تخصصی زیادی را در مدت زمان کوتاهی بخوانید و از شما انتظار می‌رود تا تکالیف و مقاله‌های خود را بنویسید. مشارکت در بحث‌های کلاس و پروژه‌های گروهی، بخشی ضروری یادگیری شماست و در نمره نهایی شما نقش زیادی دارد.

اگرچه آزمون آیلتس یک آزمون بریتانیایی است، شما مجبور نیستید املا یا لهجه بریتانیایی را تمرین کنید. آیلتس انواع مختلف لهجه‌های زبان انگلیسی را قبول می‌کند. به عنوان مثال آمریکای شمالی، انگلیسی بریتانیایی، استرالیایی و غیره. در کلاس درس استادان و همکلاسی ‌های شما با لهجه‌های گوناگون صحبت می‌کنند.

چه نمره آیلتس برای ادامه تحصیل نیاز است؟

نمره در آیلتس بین ۱ تا ۹ است که نمره ۱= غیر کاربر، ۵ = متوسط، ۷ = خوب و ۹ = تخصصی و پیشرفته است. شما باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و سایر دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، برای حداقل نمره در آیلتس ۶.۵ برنامه‌ریزی کنید. دانشگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف نمرات مختلفی را پذیرش می‌کنند.

ساختار آیلتس

ساختار آزمون آیلتس به این صورت است که مدت زمان این آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. بخش گوش دادن شامل ۴۰ سوال است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ دهید. بخش خواندن آکادمیک نیز شامل ۴۰ سوال است که ۶۰ دقیقه برای پاسخ به آن‌ها زمان دارید. در قسمت نوشتن، ۶۰ دقیقه برای نوشتن دو متن دارید و در آخربخش صحبت کردن به صورت یک مکالمه رو‌ در رو است.

چگونه نمره بالایی در آیلتس کسب کنیم؟

قبل از اینکه برای دستیابی به نمره بالا در آزمون ایلتس آماده شوید، مطمئن شوید که به اندازه کافی به زبان انگلیسی مسلط هستید. فقط بعد از این‌که پایه خوبی در زبان داشتید (تسلط بر گرامر استاندارد، واژگان تخصصی، روان بودن در درک مطلب، نوشتن با دستورالعمل و گرامر صحیح و توانایی صحبت کردن و گوش دادن) می‌توانید برای قدم بعدی اقدام کنید: با شکل و غالب کلی نمره در آیلتس آزمون آیلتس آشنا شوید.

زمان لازم برای بهبود نمره در آیلتس سطح زبان انگلیسی، به سطح اولیه زبان و شدت مطالعه شما بستگی دارد و سپس باید برای آشنا شدن با آزمون آیلتس و نیازهای خاص آن اقدام کنید.

 گام های ضروری برای دستیابی به نمره بالا در آزمون آیلتس

۱. آماده باشید، پشتکار داشته باشید و روند پیشرفت خود را بررسی کنید.

۲. گرامر زبان انگلیسی را طبق یک سیستم منظم و اصولی بیاموزید.

۳. از مهارت‌های زبان خود به ۴ روش صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش کردن استفاده کنید.

۴. از هر فرصتی برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی استفاده کنید. چه به‌صورت نوشتاری یا صحبت کردن.

۵. دایره لغات خود را گسترش دهید. این اتفاق یک شبه نمی‌افتد، بنابراین هدف تنها یادگیری ۱۰ کلمه جدید با موضوعات مختلف در روز است.

۶. متون تخصصی در زمینه‌های مختلف را بخوانید. مانند مدیریت، امور‌مالی، فرهنگ، تاریخ، علوم و غیره.

۷. اخبار و مستندهایی با موضوعات مختلف به زبان انگلیسی گوش دهید.

۸. سعی کنید با افراد انگلیسی زبان درباره تفریحات، علایق، زندگی روزمره، خانواده، شغل و رویاهای کاری خود صحبت کنید.

۹. وقتی به دانش بالایی از زبان انگلیسی رسیدید، یک دوره آموزشی آیلتس با یک معلم حرفه‌ای بگذرانید.

۱۰. اگر مطمئن نیستید که آماده شرکت در این آزمون هستید، یک تست شخصی بگیرید و از یک معلم حرفه‌ای برای بررسی نمره در آیلتس، نتایج آن و قدم‌های بعدی خود کمک بگیرید.

۱۱. در انتها برای آمادگی در آزمون، چند هفته قبل از تاریخ آزمون شروع به تمرین با آزمون‌های کاملا مشابه و در شرایط واقعی کنید.

هدف از آمادگی آیلتس این است که مطمئن شوید که به زبان انگلیسی مسلط هستید و آماده تحصیل در به زبان انگلیسی هستید. دانشگاه‌ها انتظار دارند که شما در هر چهار مهارت خوب باشید. بنابراین، هدف از آمادگی در آزمون آیلتس تنها کسب نمره بالا نیست، بلکه بهبود بخشیدن به مهارت‌های زبان انگلیسی است.

اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید کارشناسان ما آماده راهنمایی و پاسخ‌دهی به شما هم‌وطنان عزیز هستند. با ما در تماس باشید.


موسسه فرهنگی و هنری پیام پرسا برگزار کننده دوره های تخصصی مکالمه زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، تولیمو، GRE و …) و دوره های تخصصی مدیریت، جهانگردی و ترجمه

 

نوشته قبلی
نوشته بعدی